Uudis

Riik võttis kasutusele häkatonil loodud platvormi kriisivarude monitoorimiseks

Riigihalduse minister Jaak Aab (parema).Foto: Stenbocki maja

Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul võtab riik sel nädalal kasutusele The Global Hacki häkatoni raames väljatöötatud lahenduse, mis annab senisest operatiivsema ja detailsema ülevaate isikukaitsevahendite olemasolust.

Onlain häkatonilt alguse saanud idee Masc kasutamise eest ei pea riik rahakotti avama ning parasjagu arendatakse süsteemile täiendust, mis oskab arvestada isikukaitsevahendite suurema nõudlusega ehk tänu millele saab riik kiire ülevaate, mis hetkel peab kummikindaid, kitleid, näomaske ja muid vahendi juurde hankima.

Riik ei pea Masci kasutamise eest maksma

Tänasel kriisibriifil ütles riigihalduse minister Jaak Aab, et Eestist on saanud alguse onlain häkatonid, mille raames on era- ja avaliku sektori koostöös otsitud lahendusi leevendamaks koroonaviirust ning sellega põhjustatut ja kaasnenut.

Viimati toimunud häkatonilt võtab riik Aabi kinnitusel kasutusele varude ja vajaduste platvormi Masc, millega liitub üle 100 riigiasutuse, 79 kohaliku omavalitsuse ning ka haiglad ja muud tervishoiuteenuseosutajad. Tegu on ühtse andmebaasiga, mille abil hakkab riik tegema iganädalasi ülevaateid, kui suured on isikukaitsevahendite varud erinevates piirkondades.

Ministri sõnul on idee autorid selle arenduse ajal suhelnud erinevate riigiasutustega ja pakkusid seda riigile tasuta kasutamiseks ning on valmis seda tasuta kasutamiseks andma ka teistele riikidele.

“Me käivitame selle platvormi sel nädalal. Kõik saavad andmeid edastada suhteliselt lihtsa platvormi abil. Need töödeldakse ära ja me näeme ära, kui palju on kuskil varusid, hindame ära mitme päeva ja nädala varusid on. Saame vaadata, kus on punased kohad. Kuhu on vaja juurde hankida ja kas see klapib meie tarneplaanidega või peame midagi erakorraliselt juurde hankima,” lisas Aab.

Ministri sõnul arendatakse platvormi parasjagu edasi lisades sinna kulumudelite arvestuse, millega saab prognoosida isikukaitsevahendite suuremat nõudlust vastavalt piirangute leevendamise järgi.

Masci prototüübiga saab tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.