Riiklikku SMS-teavitussüsteemi hakatakse testima kolme kuu jooksul

Artikkel oluliselt täiendatud kell 16.00

Eriolukorra SMS.Foto: Geenius Meedia

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvani sõnul algavad järgneva kolme kuu jooksul elanikkonna operatiivse ja asukohapõhise ohuteavituse süsteemi kasutuselevõtuks vajalikud testid. Tänu asukohapõhisele ohuteavitusele saab inimestele saata käitumisjuhiseid kriisiolukordades, näiteks keemiaõnnetuse, relvastatud rünnaku, plahvatusohu või ka metsatulekahjus ja muu ohu korral.

Järvan ütles valitsuse pressikonverentsil, et ohtude korral, mis on varakult tuvastatavad, annab varajase hoiatuse olemasolu inimestele võimaluse hoida ära raskeid tagajärgi. Süsteemi arendus sai täna valitsuselt heakskiidu.

“Näiteks enne kriisi laadida telefoni akusid, tankida kütust, varuda joogivett ja toitu, vältida ohtlikesse kohtadesse minekut, varjuda või evakueeruda,” tõi ta näiteks.

Eriti oluline hädaolukorras

Ohuteavituse süsteemi kasutuselevõtt võimaldab saata ohuteavitusi vaid konkreetses ohupiirkonnas viibivatele inimestele.

Hetkel kehtiva regulatsiooni järgi saadab sideettevõtja ohuteavituse kõigile oma klientidele ja rändlusteenuse kasutajatele SMS-i sõltumata sellest, kus inimene viibib. Projekti esialgne maksumus on 800 000 eurot ning seda rahastatakse Euroopa Liidu rahadest.

Minister Järvani sõnul puudub Eesti riigil praegu efektiivne töövahend, mis võimaldaks viivitamatult ohupiirkonnas viibivaid inimesi teavitada.

“Kuigi ka siiani on riik koostöös sideettevõtetega vajadusel inimesi SMS-i teel teavitanud, näiteks koroonakriisi ajal, on see ilma vastava ohuteavituse süsteemita ajamahukas, mistõttu ei pruugi kriitilistes olukordades ohuteavitus jõuda piisavalt kiiresti ohustatud inimesteni,” märkis Järvan.

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on ohuteavitusega õigeaegselt inimesteni jõudmine eriti oluline hädaolukordades, mis oma kiire arengu ja ulatusliku mõju tõttu ohustavad vahetult suure hulga inimeste elu või tervist.

“Näiteks suurte maastikupõlengute või tööstushoonete tulekahjude puhul ohustavad lähedalasuvaid inimesi nii otsene põlengu levik nende suunas kui ka sellest tekkiv mürgine suits. Säärane olukord oli näiteks 2018. aasta Vikipalu maastikupõleng,” tõi ta näiteks.

Kiire teavitamise ja käitumisjuhiste jagamise vajadus võib kaasneda Läänemetsa sõnul väga mitmesuguste ulatuslike loodus- ja inimtekkeliste kriiside korral, kus riik peab tagama oma elanike ohutuse ja turvalisuse. Seepärast ongi siseministri sõnul oluline, et suudaksime inimesi õigeaegselt teavitada ja anda vajalikud juhised ohuolukorras toime tulemiseks või sellest väljumiseks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.