Uudis

Robotex tõi kokku ligi 10 000 võistlejat ja külastajat

Robotex 2019.Foto: Mattias Kitsing

29. novembrist kuni 1. detsembrini vallutas Saku Suurhalli planeedi suurim robootikafestival Robotex International. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulid taas kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.

Robotexil oli kavas 20 võistlust ning osales 2511 võistlejat. Riike oli esindatud 38, nende hulgas Afganistan, Küpros, Kolumbia, Kreeka, Jaapan, India, Mali, USA ja Hiina. Külastajaid käis Robotexil sel aastal ligi 10 000.

Põnevamatest võistlustest võiks välja tuua Swedbanki ja Start-up Estonia ettevõtlusvõistluse, Starship’i loomade päästmise võistluse, Milrem Roboticsi droonide takistussõidu, Tüdrukute Tuletõrjumise võistluse, Robotiklubi Veeralli, TalTechi Folkrace’i võistluse ning Insplay start-up väljakutse lastele ja noortele, lisaks pöörati võistlusmänguga Küberkohver noorte tähelepanu ka küberturvalisusele.

“Robotexi võistlusel pole kunagi varem nii palju välisvõistlejaid osalenud. Lausa 46% kõikidest võistkondadest olid rahvusvahelised. Samas oli hea tõdeda, et eesti robootikud suutsid selles konkurentsis võita esikohti igal tasemel. Meie koolid ja ülikoolid teevad väga head tööd,” kommenteeris Robotexi õnnestumist Robotex MTÜ tegevjuht Ave Laas.

Sel aastal toimus esimest korda Ülemiste City krati arendamise võistlus, mille eesmärgiks oli luua tehismõistus, mis linnaku külalisi ja asukaid aidata saaks. Võistlusülesande kohaselt pidi loodav kratt olema võimalikult mitmekülgne ja talendikas, osates tuvastada külastajate räägitud keelt, tellida lifti, autonoomset sõidukit või broneerida ruume.

Alguses on plaanis loodavat süsteemi kasutada vaid büroohoonetes, ent tulevikus on Ülemiste City’l kindel plaan seda kasutada üle terve linnaku ning ka veebis. Preemia 1000€ läks Läti meeskonnale SIG robotiga SIG Kratt. Meeskonna liikmeteks on Edgars Bajaruns, Andris Jenerts, Raivis Pauls, Mārtiņš Šmuikšis, Mārtiņš Zemlītis Siguldas. Läti meeskonna robot lahendas ära enamus võistlusülesandes ülesseatud probleemidest, sealhulgas oskas juhatada külalisi Öpiku majas õigesse kohta, andis juhiseid kuidas autot korrektselt parkima panna ning lahutas külastaja meelt.

“Tehnoloogia abiga saame inimeste juhendamise väljakutsele vastu astuda ning kuna senised lahendused pole olnud piisavalt paindlikud, tuligi mõte koos Robotexiga selline konkurss teha,” räägib Mainor Ülemiste juhatuse liige Ursel Velve.

Järgmine Robotex International toimub 4.-6. detsembrini 2020 Saku Suurhallis.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.