Rõivas ja Palling kutsusid Elon Muski ja teisi isejuhtivate autode tootjaid Eestisse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
taaviroivasdailyshow.jpg

Riigikogu aseesimees Taavi Rõivas ja liige Kalle Palling saatsid kirja Elon Muskile ja teistele isejuhtivaid autosid arendavatele ettevõtetele, milles nad kutsuvad firmasid Eestisse.

“Eesti eelisteks on seadusloome kiirus ja paindlikkus, 5G rakendamine Telia ja Ericssoni poolt 2018. aastal. Tugev akadeemiline ja küberkaitse kompetents ning igapäeva praktika, samuti üleriigiline elektriautode laadimisvõrk – leiame, et see on väga tugev väärtuspakkumine,” kirjutas Palling Facebookis, miks nad leiavad, et Eesti on isesõitvate autode jaoks sobiv koht.

Selleks, et suurtele rahvusvahelistele ettevõtetele silma jääda, peab Pallingu sõnul Eesti suutma konkureerida teiste, juba sarnaseid samme astunud riikidega.

“Eestil on kõik eeldused saada isejuhtivate autode arendamiseks parimaks paigaks maailmas ja seetõttu oleme valmis lubama tehnoloogia katsetamist avalikel teedel. See on suur konkurentsieelis võrreldes enamike riikidega, kus isejuhtivate autodega saab sõita vaid selleks ette nähtud ja suletud alal,” ütles Palling.

Rõivas ja Palling saatsid üleskutse Daimleri, Tesla, Uberi, Volvo ja Waymo juhtkondadele.

Kirja täistekst eesti keeles (mugandatud):

Hr. Elon Musk

Tesla Inc. tegevjuht

Alates 2017. aasta märtsist on Eesti teed avatud autonoomsetele sõidukitele. Me kirjutame teile, globaalsetele valdkonnajuhtidele, et kutsuda teid Eesti poolt loodud võimalustest kasu lõikama: moodsate regulatsioonidega keskkond, arenenud tehnoloogiline taristu ning ettepoole mõtlev ühiskond.

Nimekiri, miks me Eestis oleme teie uurimisvaldkonna suhtes sümpaatsed, on pikk. Kõikidest organisatsioonidest ja institutsioonidest olete teie kõige teadlikumad hiiglaslikest kasudest, mida isesõitvad sõidukid pakkuda saavad: paljude teiste seas ka turvalisemad teed ning parandatud liikuvus, märkimisväärsed keskkondlikud kasutegurid ja suurenenud linnaala ning ühiskonnale vähenevad kulud.

Eestil on innovatsiooni edendamisega pikk ajalugu. 2000. aastal võttis riigikogu vastu seaduse, mis kuulutas internetiühenduse inimõiguseks.

2005. aastal muutus Eesti esimeseks riigiks, kus toimusid üldvalimised üle interneti turvaliste autentimisprotseduuride abil. 2014. aastal sai Eesti esimeseks riigiks, mis tutvustas virtuaalset residentlust – e-residentlust – rahvusvaheline digitaalne identiteet, mis on kättesaadav kõikidele üle maailma, kes soovivad internetis pidada asukohast sõltumatut ettevõtet, ligipääsuga Euroopa Liidu ühisturule.

Me loodame, et olete veendunud meie unikaalses mõtteviisis valitsuse, ühiskonna ning regulatsioonide rollide suhtes, mis muudavad suhteid inimeste, kogukondade ning avaliku sektori vahel. Me soovime Eestit pidada tehnoloogiahälliks Euroopa Liidus. Innovatsiooni katselaboriks, kust on välja kasvanud sellised globaalsed tegijad nagu TransferWise, Skype ning Starship Technologies, teiste seas.

Siin on nimekiri objektiivsetest argumentidest, miks peaks toetama Eesti saamist isesõitvate autode testimispaigaks:

Eesti avalik sektor on paindlik nii üleriiklikul kui ka munitsipaalsel tasemel;
2018. aastal jõuab Eestisse 5G internet;
Sõidukite kaugjuhtimine on juba praegu seadustega lubatud ehk isesõitvaid autosid võib teedel teatud tingimustel testida;
Koduna NATO küberkaitsekeskusele ning Euroopa Liidu IT agentuurile on meie küberturvalisuse alased oskused igapäevaselt kasutuses;
Avalik testimisalade, oskuskeskuste ning treeningpaikade ühisloomine;
Innovaatiliste firmade kriitiline mass;
Akadeemikute kõrge tase antud valdkonnas;
Ühiskond on edasimõtlev ning uusi ideesid toetav;
Ning seda võib küll kritiseerida, aga Eesti on kõige ilusam riik maailmas.

Me mõistame, et sellises globaalses maailmas, kus me elame, peavad riigid inimeste ning äride eest võistlema (ja juba teevad seda) just nagu firmad võitlevad klientide eest.

Me kutsume teid osa saama isesõitvate autode kasvu julgustavast ühiskonnast, mida Eesti pakub. Meie pakume oma abi dialoogi algatamises, mis aitab eesmärgid täita.

Kirjale on oma allkirja lisanud Taavi Rõivas ja Kalle Palling.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.