Ronald Liive: Facebooki grupid levitavad õpitud abitust, mida on valus lugeda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ronald Liive.Foto: Kalle Veesaar

Facebook ja täpsemalt selle grupid on üks imeline platvorm. Küll leiab sealt tarku ja teadjad lapsevanemaid, reisiselle, ehitajaid, finantsnõustajaid ja muid asjalikke inimesi. Facebooki gruppide varjuküljeks on õpitud abitus.

Olen viimase aasta jooksul liitunud mitmekümne grupiga, kus alatihti arutletakse samadel teemadel. Küll ei saa lapsevanemad aru, miks ta laps ei jää õhtul rahulikult magama, mis on parim hotell mõnes kuurortlinnas, kuhu tasub reisida ning kas pulmapeo asemel tasuks sellele kuluv raha hoopis investeerida.

Suur osa küsimusi leiaksid vastuse kiire guugeldamise tulemusena.

Küsimus Facebooki lastega reisimise grupist konkreetse Türgi hotelli kohta. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

See näide on veel tagasihoidlik, aga kõige hullem on asi siis, kui gruppides hakatakse andma meditsiinilist nõu. See ei ole normaalne, et väikelaste vanemad ei usalda oma perearsti ning hakkavad ravimite manustamise või haiguse sümptomite kohta nõu küsima Facebooki gruppidest.

Seni postitatu järgi olen näinud, kus nõu on seinast seina. Küll diagnoositakse sama kirjelduse järgi tavaline külmetushaigus, astma, puukentsefaliit, vähk ja kõik muud maailma haigused.

No kuulge, see ei ole ju kuidagi võimalik, et keegi kodanik X teie või teie lapse haiguslugu teadmata oskab pinnapealse kirjelduse järgi vettpidava diagnoosi panna. Palun usaldage oma perearste! Ja kui te seda ei tee, siis küsige arvamust mõne teise perearsti käest.

Küsimus Facebooki beebide grupist haiguse kohta. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Ravimite manustamise osas tekib küsimus, kas keegi ravimite infolehti ka kunagi loeb. Seal on alati väga detailselt kirjas, mis koguse ravimit peab keegi manustama.

Üldjuhul käib see kaalu järgi ehk ei piisa sellest, kui hõikad Facebookis välja “mitme mg paratsetamooli küünla pean aastasele lapsele panema?” ja saad vastuseks “aastasele piisab Xmg küünlast”. Aastaste laste kaaluerinevus võib väga suur olla.

Vast et kõige parem näide õpitud abitusest on grupp, kus jagatakse nõu lastega reisimise kohta. Seal on kaks peamist küsimust, mis korduvad päevast päeva. Esmalt tahetakse teada, kuidas näeb välja lapsevankriga lennukisse pääsemine ning seejärel küsitakse, kas tasub reisida Aasiasse või mõnele Hispaania saarele.

Kuidas see lastega reisimine ikkagi käib? Tüüpiline küsimus lastega reisimise grupist. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Esimesele küsimusele saab kibekiirelt vastuse, kui toksid veebis lahti lennufirma veebilehe, kus on sellest väga põhjalikult kirjutatud. Olgu öeldud, et lapsevankriga pääseb kuni lennuki ukseni, see on nii 99% lennufirmadest. Palun ärge seda küsimust enam esitage.

Aasia või mõni Hispaaniale kuuluv saareke? No ma ei tea, mis on su eelarve, kaua tahad olla, mis on reisi eesmärk jne – tekib palju küsimusi. Eks seda oled ikkagi sina ise kõige targem otsustama.

Ja isegi kui reisisihtkoht on paigas, siis tahetakse nõu majutuse kohta. Selleks on olemas konkreetsed portaalid – näiteks TripAdvisor, kust saab väga hea ülevaate pakutavast majutusest.

Küsimus Facebooki finantsvabaduse grupis pulmapeo korraldamise kohta. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Eelkirjeldatu peab paika ka ehitus- ja finantsnõu kohta. Näiteks päris üks finantsvabaduse huviline hiljuti, kas tal on mõistlik korraldada 10 000 -20 000 eurot maksvad pulmad või peaks ta selle raha parem investeerima. Variante on mitmeid, aga see on sinu elu ja sellise otsuse pead sa ikkagi iseseisvalt tegema, mitte mingite täiesti võõraste Facebooki kasutajate arvamuse põhjal.

Mäekõrguselt on kõige laisemad Facebooki gruppide kasutajad e-residendid või sellest huvituvad inimesed. Nad ei oska Google’it üldse kasutada ja päevast päeva korduvad samad küsimused, peamiselt tahetakse teada, et mis imeloom see e-residentsus on.

Palun ärme ole need laisad lumehelbekesed, kes ei jaksa enam ise guugeldada. Me oleme tugevad ja iseseisvad, saame ise hakkama, ärme lase endale kõike kandikul ette tuua!

Kõige tüüpilisem küsimus e-residentidele suunatud Facebooki grupis, mis asi see e-residentsus ikkagi on? Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.