Ronald Liive: Keskerakonna juhtimisel muutub e-hääletus palju paremaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ronald Liive.Foto: Kalle Veesaar

Ma ei oleks seda kunagi arvanud, aga ma kiidan Keskerakonda, kes minu silmis tegi e-hääletuse palju paremaks. Õigupoolest tegid nad seda juba mullu suvel, kui riigikogus võeti vastu eelnõu 400 SE. Kuigi eelnõuga lühenes e-hääletamise periood ühe päeva võrra, on erinevad hääletusviisid viidud ühe nädala peale ning e-häält saab muuta ka valimispäeval.

Erinevalt levinud eksiarvamusest ei saa praegu e-häält valimispäeval füüsilise hääle abil ära nullida, vaid seda saab teha ainult eelhääletamise ajal.

Isegi Keskerakond ei kritiseeri enam e-hääletust

Kui veel mullu kevadel, mil eelnõu kallal nähti vaeva, ei meeldinud mulle e-hääletamise kallale minemise mõte, siis praeguste valimiste kontekstis olen oma seisukohta muutnud. Täpselt nii nagu on oma seisukohta e-hääletuse osas muutnud Keskerakond. Nad on seda aegade algusest peale pidanud millegiks väga halvaks ja pahaks, aga võimule saades ning rahvusvaheliselt e-Eesti edust rääkides ei saa nad ju üht meie e-edu alustala kritiseerida.

See, et e-hääletada saab nüüd ühe päeva vähem, ei ole ju halb. E-hääletuse senine statistika näitab, et kõige aktiivsemalt e-hääletatakse just viimastel minutitel. Kujutage nüüd ette olukorda, kus valimispäeva eel on ETV eetris see kõige oodatum debatt, antud juhtul peaministri kandidaatide oma, ja just seal saab mõni poliitik mõne lollusega hakkama või näitab end väga heast küljest.

Valimisjaoskonda häält tühistama

Ilmselgelt mõjutab see paljude valijate otsust ja just tänu Keskerakonna juhtimisel muudetud seadusele saame me kõik koos valimistele eelneval õhtul oma e-hääle ära anda ja kui peaks veel mõni suur skandaal tulema, siis saame selle järgmisel päeval kibekiirelt valimisjaoskonnas ära tühistada.

Keerulisemaks teeb ta tulemuste avalikustamise, kuna valimisteenistus ei saa jaoskondade sulgemise järgselt paari klikiga kõiki e-hääli kätte, vaid peab kontrollima üle, kas mõni e-hääletajatest käis valimispäeval oma e-häält füüsilise hääletamise teel tühistamas. Ehk siis tulemuste avalikustamine läheb keerulisemaks, kuid samas põnevamaks.

Olgu märgitud, et olen oma elus andnud vaid ühe füüsilise hääle ning seejärel olen kõigil järgnevatel valimistel osalenud e-hääletamise kaudu. Ühelgi korral ei ole minu häält endale saanud Keskerakond, kes ei saanud seda ka sel korral. Sellest hoolimata julgen neid selle teo eest kiita.

Eelnõu 400 SE jõustub 2021. aasta esimesel jaanuaril. Eelnõu kohaselt kestab valimisperiood esmaspäevast pühapäevani. E-hääletada saab kuni päev enne valimispäeva ning e-häält saab muuta kogu hääletamise ajal ja ka valimispäeval kuni kella 20-ni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.