Säästva tehnoloogia ideekonkurss ootab Eestist hakkajaid oma ideed teoks tegema

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
relade.jpg

Euroopa suurim cleantech ehk säästva tehnoloogia ideekonkurss ClimateLaunchpad ootab Eesti kliimakangelasi oma ideed teoks tegema.Kandideerimiseks ei pea olema konkreetset äriplaani ega isegi startupi, piisab sellest, kui kandideerijal on idee, kuidas vähendada keskkonna ressursside kasutust, vähendada mõju kliimale või tegeleda keskkonnaprobleemidega. Konkursile on oodatud osalema nii üksikisikud kui meeskonnad, kuid ka eel- ja idufirma faasis olevad kuni kahe aasta vanused ettevõtted.

Kandideerida saab 3. juunini konkursi veebilehel, kus tuleb täita taotlusvorm.

Mida võidad, kui kandideerid?

  • 18.-19. juuniltoimub koolituslaager Boot Camp Estonia, mida viivad läbi rahvusvaheliselt tunnustatud mentorid. Konkursile kandideerija saab suve jooksul tuge mentorilt, kes aitab äriideed veelgi täiustada.
  • 17. augustiltoimub Eesti vooru finaal, kus osalejad tutvustavad oma ideid žüriile ja laiemale avalikkusele. Kolm Eesti vooru parimat saavad auhinna, mille paneb välja ClimateLaunchpad Eesti sponsor advokaadibüroo Hedman Partners.Hedman Partners on kolmele parimale kohalikule meeskonnale välja pannud auhinnad, mis hõlmavad 1 500 euro ulatuses õigusalast nõustamist büroo ekspertidelt.
  • Kolm parimat ideed osalevadEuroopa finaalis, mis toimub tänavuoktoobris Tallinnas. Euroopa parimatel avaneb võimalus astudaClimate-KICärikiirendisse koos 90 000 euro suuruse stardikapitaligaoma idee elluviimiseks.
  • Lisaks premeeritaksekolme parimat 2 500 kuni 10 000 euro suuruse rahalise toetusega.

Säästvat tehnoloogiat peetakse hea ärilise potentsiaaliga valdkonnaks ning Euroopa suurim rohetehnoloogia võistlus on hea võimalus tugevdada selles vallas rahvusvahelisi kontakte. Finaal toob Eestisse valdkonna parimad mentorid, investorid ja ettevõtjad.

Mis on ClimateLaunchpad?

Kolmandat korda toimuv ClimateLaunchpad on rahvusvaheline ideekonkurss, milles osaleb tänavu 25 riiki üle Euroopa. Konkursi eesmärk on leida ja toetada neid inimesi ja ettevõtteid, kes tegelevad kliimaprobleemi leevendamisega. ClimateLaunchpadi algatajaks on Climate-KIC, mis on on üks 2010. aastal asustatud teadmis- ja innovaatikakogukondadest (TIK; inglise keeles Knowledge and Innovation Communities –KIC). Selle asutajaks on Euroopa innovatsiooni- ja tehnoloogiainstituut (EIT), Euroopa Liidu organisatsioon, mis tegeleb Euroopas jätkusuutliku majanduskasvu toetamise ning globaalsete väljakutsete lahendamisega.

Mis oncleantechehk säästev tehnoloogia?

Säästva tehnoloogia all peetakse silmas tooteid, teenuseid ja tehnoloogiaid, mis vähendavad ressursikasutust ja mõju keskkonnale. Säästva tehnoloogiaga tegelevad ettevõtted ja inimesed on need, kes tegelevad üha süveneva kliimaprobleemi lahendamisega.

Tegemist on nii Eestis kui ka mujal maailmas kiirelt areneva valdkonnaga, kus on head eeldused uute ideede rakendamiseks ja ettevõtete tekkimiseks.Eestis on juba praegu ligi 50cleantechidufirmat, nende hulgas nii idee-tasandil kuid ka juba edukalt välisturgudele jõudnud startupe. Näiteks Saksamaa turule jõudnud coModule, mis on loonud elektrisõidukitele sõidukauguse hindamise tarkvara või Cityntel, mis on loonud lahenduse, millega on võimalik tänavavalgustuses hoida kokku kuni 85 protsenti energiat.

Eelmise aasta Eesti edulood

Eelmisel aastal võitis Eesti startupReLaDeEuroopa finaalis kolmanda koha ja sai ühtlasi Climate-KICärikiirendisse koos 95000 euro suuruse stardikapitaliga. Nende lahendus muudab pesu pesevad ensüümid taaskasutatavaks, mistõttu kaob lõpptarbijal vajadus poest pesupulbreid osta, mille tagajärjel oluliselt väheneb veekeskkonda sattuvate saasteainete hulk. Süsteemis kasutatakse nanotehnoloogiat, mida varem rakendati ainult teaduses ja ravimite arendamises.

Euroopa viieteistkümne parima hulka pääses ka Eesti startupReverse Resources, mis võimaldab suurendada taaskasutatavate rõivaste hulka, pakkudes disaineritele platvormi, mille kaudu osta Aasia rõivatööstuses ülejäänud riiet.Startupil õnnestus idee globaalseks arendamiseks tänavu kaasata H&M innovatsioonifondist 150 000 eurot toetust.

Kolmas eelmisel aastal võistluse Euroopa finaalis osalenud Eesti startupSympowerlõi lahenduse, mis ühendab majapidamise elektrilised seadmed virtuaalelektrijaama, mis aitab tasakaalustada päikese ja tuule ebaregulaarsusi. Sympower võitis tänavu Prototroni toetuse oma võrgutehnoloogia ehitamiseks.

Foto: ReLaDe taaskasutatav pesupulber.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.