Saksamaa tervishoiualane IT-mess maalib pilti tulevikust: puuteekraanid, tavalised ekraanid ning veel ekraane

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
p1012879.jpg

Berliinis peeti möödunudnädalal suurt tervishoiu-IT messi conhIT 2016, kus osales 451 firmat ning raviga seotud ettevõtet, nende seas neli Eesti firmat. Geenius oli messil kohapeal ning saab nüüd kogutud muljeid jagada.

Tavainimese vaatepunktist võib tervishoiualane IT-mess tunduda igav, kuna suuresti ei ole esmapilgul aru saada, mida mõni uus masin või tehnoloogia teeb ning kuidas see haiglakülastust või arstivisiiti paremaks muudab. Sügavamale puurides hakkavad silma selged trendid, mis näitavad, milline on tervishoiualane tulevik ning kuidas infotehnoloogialahendused tervishoidu paremaks muudavad.

Esimene suur trend, mis ei ole küll enam teab-mis-uus, on ekraanid. Ekraanid kõikjal. Puutetundlikud ekraanid, mitte-puutetundlikud ekraanid, suured ekraanid, väikesed ekraanid, värvilised ekraanid ning isegi mustvalged ekraanid. Ükskõik kuhu boksi piiluda hakkab silma vähemalt neli ekraani (ning mitmeid neist kasutati võigaste operatsioonivideode kuvamiseks).

Jättes kõrvale operatsioonivideod on siiski selge, et hausslikud* tehnoloogiad ei ole enam tulevikumuusika, vaid on juba praegu käega katsutavad. Kujuta ette olukorda, kus arst võtab murtud käeluust tehtud röntgenpildi lahti käeviibutusega puutetundlikul ekraanil, muudab seda seal suuremaks või väiksemaks ning seab seejärel paika raviplaani. See on vaid üks uhkete ekraanide kasutusaladest, kuid ilmselt kõige kergemini hoomatav.

Mugavad puutetundlikud ekraanid on aga kasutusmugavuse tõstmise algus. Teise suure trendina joonistuski välja arstide ning õdede tööd kergemaks muutvad lahendused. Kuid ka need varieerusid seinast-seina. Ühel küljel oli näha puhtpraktilisi seadmeid: paremaid telefone, veekindlaid klaviatuure, mida saab operatsioonisaalis kergesti pesta ning mugavaid peashoitavaid diktofone.

Teiselt poolt vaatasid aga vastu digilahendused. Süsteemid, mis lubavad patsiendi andmetest paremat ülevaadet saada või neid hõlpsamini süsteemi sisestada, muutes sellega haigatöötaja elu märkimisväärselt mugavamaks. Üheks selliseks süsteemiks on näiteks Nortali patsiendiinfosüsteem.

Kolmanda suure trendina võis näha patsiendi raviasutuses viibimise kogemuse parandamist. Kõige märkimisväärsem näide sellest oli boks, kuhu olid üles seatud meelelauhutusekraanid, mida patsient sai haiglavoodis lamades kerge vaevaga juhtida. Ilmselgelt on see huvitavam, kui toa nurka seatud väikselt ekraanilt ''Südameasja''kordussaate vaatamine.

Kõik see ning muu nähtu tekitab lootust, et tulevikus saab arstivisiidist midagi, mida oodata, selle asemel, et seda peljata. Ning kes teab: äkki järgmisel aastal näeb juba ilma nõelata süstalt.

*Dr. House’i telesarja meenutavad

Ajakirjaniku reisikulud kattisMesse Berlin

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.