Samsungi uus telerivahetus võib sobida vaid 1%-le eestlastest, aga selle keskkonnamõju jääb saladuseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
samsung.jpg

Eelmisel nädalal käivitas Samsung Eestis unikaalse teenuse, mida Lõuna-Korea tehnikahiid mujal Euroopas ei paku. Koostöös tehnikapood Euronicsiga pakutakse Eestis teenust, mis võimaldab teleri vahetada välja iga kahe aasta tagant.

Oma olemuselt on tegu klassikalise järelmaksuga, kuid Samsung kasutab turunduses sõnastust, mis esmapilgul jätab sellest teistsuguse mulje. Nimelt pakutakse klientidele võimalust soetada uus teler igakuise maksega ning see iga kahe aasta tagant vahetada kõige uuema mudeli vastu välja.

Teenuse kasutamiseks peab klient pärast kaht aastat kuutasu maksmistteleri tagastama Samsungile ning seejärel saab valida endale uue meelepärase mudeli, mille eest kuutasu maksmine jätkub.

Enne teenuse turuletoomist korraldas Samsung eestlaste seas küsitluse, milles uuriti kui tihti nad telereid vahetavad ning milleks nad televiisorit kasutavad.Samsungipoolt tellitud uuringust selgus (vt graafikut allpoolt), et vaid 1% vastanutest vahetab televiisori välja iga aasta-kahe järel. Suurem enamus (52%) vastas, et nemad vahetavad teleri välja pärast seda, kui vana enam ei tööta ning 19% vastanutest teeb seda iga 5-6 aasta tagant. Küsitluse valimis oli 400 inimest.

Samsung: me poleökoloogilisele mõjule mõelnud

Teenuse üksikasju tutvustas ajakirjanikele eelmisel nädalal Samsung Eesti juht Toomas Tiits. Kui teenuse toimimise kohta oskas Tiits väga põhjalikult rääkida, siis vastuseta jäi küsimus, mis puudutas teenuse ökoloogilise jalajälje suurust. Kas kaks aastat kasutuses olnud telerid visatakse prügimäele? Kas need taaskasutatakse jäätmekeskuses? Kas need saadetakse tehasesse, kus kulutatakse energiat ja teisi ressursse, et töökorras telerit uuendada?Samsung Eesti juhi sõnul ei ole nad selle suurusele ning potentsiaalsele mõjule keskkonnale mõelnud.

Samas teatas firma, et kaks aastat kasutuses olnud ja klientide poolt tagastatud telereid ei saadeta taaskasutusse, vaid viiakse Eestist hoopisSuurbritanniasse, kus Samsungi partner müüb nad järelturul uuesti maha.

Samsungi Baltikumi esindaja lisas küll hiljem, et firma on siiski mõelnud uue kampaania ökoloogilisele jalajäljele, kuid ei edastanud selle kohta täpsemat lisainfot või uuringumaterjale, mis näitaksid firma analüüsi, kuidassellinekampaania võiks avaldada mõjukeskkonnale.

Ekspert: teleri eluiga on seitse aastat pidevat töötamist

Geeniuse palvel hindas Samsungi uut teenustkeskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna juhataja Kaupo Heinma, kes leidis, et praeguse kampaania puhul ei ole esitatud tervikliku ahelat ehk mis saab teleritest pärast nende esmakordset kasutamist st tervet eluiga.

"Tootjate infolehtede kohaselt jäävad LED telerite töötunnid 60 000-90 000 kanti. Toodud töötunnid ei tähenda, et teleri kasutamine oleks täielikult takistatud ning tuleks ära visata, vaid seda, et pilt ei ole enam nii terav. Seega, kui telerit hoida vahetpidamata töös, siis oleks eluiga umbes seitseaastat. Enamus inimesi aga vaatavad telerit oluliselt vähem kui 24h ööpäevas, mistõttu võib selliste telerite eluiga pidada kindlasti pikemaks kui seitse aastat. Teisalt ei saa tänapäeva tehnoloogia puhul eluea pikkust vaadata ainult tehnika vastupidavuse kaudu," sõnas Heinma.

Eksperdi sõnul võiks aastaid kestma loodud seadme väljavahetamine kõigest paari aastaga esmapilgul näida vägakeskkonnavaenulik, aga ta möönis, et selvõib olla ka positiivseid aspekte, kui näiteks uus seade väiksema energiatarve võiveekuluga. "Kõige halvem olukord on see, kui töökorras toode, mida selle esmaomanik enam ei kasuta, väljub süsteemist kohe jäätmetena või leiab koha panipaigas," sõnas Heinma.

Kui palju on neid, kes on valmis ostma kasutatud teleri?

Et aga teler lähekskasutusse ka pärast esimest ostjat, on vaja tarbijaid, kes soovivad juba kasutatud tooteid kasutusse võttaning neid on piisasvalt palju, et ahel oleks sama pikk kui toote eluiga. "Näiteks, kui on 100 inimest, kes soovivad endale telerit. Nendest 10 inimest saavad endale uue teleri, misasendatakse iga kahe aasta tagant ning asendatavad telerid liiguvad järgmisele 10 inimesele.Sellisel juhul saaks teleri eluiga olema 20 aastat. Kui uus teler antakse 25 inimesele kaheksaastaks ning seejärel vahetatakse välja, oleks teleri eluiga 8 aastat. Kui selline ahel, aga katkebjuba pärast teist ringi ehk 4. aasta peal, sest kolmandale ringile ei ole nõudlust, siis võib tooteeluiga olla lõppkokkuvõttes väiksem võrreldes olukorraga, kus teler oleks olnud ainult üheisiku käes," kirjeldas Heinma tarbimisahela toote elueale.

"Igal juhul peab olema tagatud tootjapoolne toote ohutu jäätmeteksmuutmine ja jäätmete taaskasutus," lisas ta. Kuiselline kampaania, nagu Samsung teleritega korraldab,viia läbi koos terviklikueluringiga ehk anda infot jätkusuutlikumast tootepoliitikast ning tarbijakäitumisest, siis oleks Heima sõnulsellel mõju keskkonnaalaste eesmärkide saavutamiseks.

Foto: Samsung

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.