Uudis

Sandor Liive: Eestil on Tesla gigatehase jaoks hea asukoht ning taastuvenergia võimekus

Pakri Teadus- ja Tööstuspark nõukogu esimees Sandor Liive Foto: Jaanus Lensment/Postimees

Meie tehnoloogiline pädevus on hea, kuid Tesla Eestisse meelitamiseks oleks vaja kõrgemal tasemel lobitööd, märkis Eesti esimese Tesla elektriauto omanik ja Tesla-ekspert Mario Kadastik.

“Meie tehnoloogiline pädevus on hea, aga meil on kaks suurt probleemi, esiteks meie elekter on väga räpane, mis kindlasti Teslale ei meeldi ning teine osa on suuresti poliitikutes kinni,” lausus ta.

“Ükskõik, millist suurinvesteeringut tahta tuua, kõigi puhul tehakse alati erisusi. Näiteks ajutised maksuerisused, millega meelitada,” rääkis ta ja lisas, et kui Tesla Nevadasse oma tehase rajas, siis said nad erisusi 13 miljardi dollari eest.

“Need asjad vajavad kõrgemal tasemel läbiarutamist ja seda Pakri Teadus- ja Tööstuspark üksinda ei suudaks teha. See eeldaks majandusministeeriumi kaasamist,” lisas Kadastik.

Eesti eelistena tõi ta välja kiire ja paindliku ühiskonna, vähese bürokraatia ja digi aspekti. “Kuid need pole argumendid, kui mõni teine riik teeb kaks miljardit maksusoodustust,” lausus ekspert.

Liive: Eestil on hea logistiline asukoht ning piisav taastuvenergia võimekus

Endine Eesti Energia juht ja Pakri Teadus- ja Tööstuspark nõukogu esimees Sandor Liive ütles, et Tesla Eestisse meelitamine on mitmel põhjusel hea idee. Esiteks kasvab Euroopas elektriautode arvu suurenemisele akude tootmine.

“Eesti logistiline asukoht on väga hea,” lisas ta. Akude tootmiseks kasutatakse liitiumit ja süsinikku ning nende kaevandamiseks on piirkondi Põhjamaades.

Liive sõnul on Tesla tootmise jaoks Eestil ka piisav taastuvenergia võimekus olemas, sest Pakril on palju tuulikuid – seal on Eesti Enegia, Nelja Energia tuulikud ning lisaks on Eesti Nord Pooli süsteemis.

Samuti tõi ta Eesti eelisena välja kiiruse. “Mis iganes on vaja Eestis teha selleks, et Tesla tingimusi täita, siis ma usun küll, et me oleme kiiremad kui teised suuremad riigid. See on kindlasti meie tugevus.”

Lisaks on Eestis Ericssoni kogu mobiilne tootmine ja ABB, mis on Šveitsi ja Rootsi juurtega firma ning tal on väga suur tootmisbaas Eestis. “Eestil on tootjana koht olemas, kus suured tegijad on siia tulnud ja miks mitte, me ei peaks siia Teslat meelitama,” märkis Liive.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.