Uudis

Seitse küsimust estcoini idee autorile: miks peaks Eesti riik üldse sellist asja tegema?

E-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus. Foto: PM/SCANPIX BALTICS

Eile avalikustas e-residentsuse meeskond idee, mille kallal nad on töötanud. Meeskond leiab, et e-residentsuse kõrval võiks riik pakkuda ka rahvuslikku krüptovaluutat estcoin. E-residentsuse programmi juht vastas Geeniuse küsimustele.

Kuidas tekkis estcoini idee?

E-residentsus on andnud meile suurepärase võimaluse ehitada uue ajastu digitaalset ühiskonda. Kui täna on suurim kasu e-residentsusest ja peamine põhjus e-residentuse kasutamiseks digitaalne ligipääs Eesti ettevõtluskeskkonnale, siis tegelikult on võimalusi veel palju. Üks neist võimalustest on krüptorahandus ja sellega seonduvat tuligi idee, et Eesti võiks välja tulla oma krüptorahaga.

Mida eestlased estcoini loomisest võidaksid?

Estcoini loomine annaks võimaluse Eestisse investeerida ja Eesti saaks seda ressurssi kasutada vastavalt eelnevalt kokkulepitud tingimustele.

See samm oleks maailmas ühe riigi poolt esmakordne ja Eestist saaks selle sammuga innovatsiooniliider. Täpsemaid tulusid on praeguses faasis keeruline hinnata, sellega me alles saaksime tegelema hakata.

Kas estcoin oleks krüptovaluuta, millega ühel päevaks saaks maksta kohvikus või restoranis?

Krüptovaluutad on juba täna paljudes riikides olemas ja nendega saab ka kohvikutes ja restoranides maksta. Krüptovaluutade senine probleem olnud läbipaistvus ja sellest lähtuvalt on riikidel keeruline tagada krüptovaluutade seaduskuulekat kasutamist. Eestil on aga erinevalt teistest riikidest võimalus siduda krüptoraha digitaalse identiteediga, mis tagaks läbipaistvuse. See võimaldaks meil krüptoraha ka riigina kasutusele võtta.

Millist vastukaja estcoini ideele ootate?

Meie tänane eesmärk estcoini idee esitlemisel on saada ideele tagasisidet ja koguda mõtteid.

Mis peaks juhtuma, et see plaan teoks saaks?

Me peaksime samamoodi nagu e-residentsuse ideega omal ajal kõigepealt täpsemalt sõnastama projekti kontseptsiooni, prognoosima Eesti võimaliku kasu, kaardistama seaduste muutmise ja uute teenuste vajadused jne. Seejärel saame edasisi otsuseid teha.

Väidate, et estcoini ei saaks kasutada illegaalsetes tegevustes ja sellel oleks riiklik järelevalve. Kas see ei lähe üldise krüptovaluutade põhimõttega vastuollu? Krüptovaluutade eeliseks peetakse just seda, et need on detsentraliseeritud.

Detsentraliseeritus jääks alles ka estcoini puhul, kuid sarnaselt sellele kuidas toimub panganduses järelvalve, võimaldaks ka digitaalse identiteediga tehtud tehingud läbipaistvust.

Mis oleks estcoini ICO ja riigi võlakirjade erinevus?

See on väga hea küsimus. Me avaldasime estcoini idee postituse just sellepärast, et õppida ja saada tagasisidet – kas estcoini ideel on väärtust, et seda ellu viia. Kui e-residentsuse tegelik väärtus selgus täpsemalt alles pärast e-residentsuse lansseerimist ja projekti arendamist koos e-residentidega, siis arvan, et ka estcoiniidee täpsem väärtus selgub seda arendades.

Kui me hakkaksime seda projekti ellu viima, oleks väga oluline, et Eesti seoks end missiooniga töötada selle nimel, et estcoin saaks tulevikus väärtuse mitte ainult Eestis, vaid üle maailma. Loodan, et seni õnnestub meil Eesti n-ö uue ajastu digitaalset ühiskonda edasi arendada ja juba see iseenesest peaks tõstma estcoini väärtust.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.