Sel aastal on kolm mobiil-ID katkestust ületanud lubatu piire

Mobiil-ID PIN-koodide korduvast küsimisest riiklikes e-teenustes saab lähiajal möödanik.Foto: Scanpix

Sel aastal on mobiil-ID teenuses esinenud kolm mitteplaanilist katkestust, mis on olnud SK enda lubatust pikemad. Sinna hulka kuulub ka maikuus esinenud katkestus, mis kestis üle 24 tunni.

Mobiil-ID teenusepakkuja SK ID Solutionsi teenuse kasutamise üldtingimuste kohaselt on mitteplaanilise katkestuse lubatud kestus tööpäevadel maksimaalselt 45 minutit.

Septembrikuine Smart-ID katkestus ületas samuti lubatu piire

Lisaks mobiil-ID teenuse haldamisele on SK loonud ka Smart-ID teenuse, mille septembrikuine katkestus oli samuti lubatust pikem. SK teenuste ärijuhi Liisa Lukini sõnul on sel aastal esinenud mobiil-ID katkestused olnud põhjustatud tarkvaralistest põhjustest, kuid Smart-ID puhul oli probleem tõrkuvas riistvaras.

SK teenuse kasutamise üldtingimuste kohaselt ei tohi mitteplaanilise katkestuse kestus tööpäeval ületada 45 minutit, tööpäeva väliselt on maksimaalseks katkestuse kestuseks lubatud 3 tundi.

Kuigi mobiil-ID teenuse katkestused on ületanud SK enda lubatut ei ole politsei- ja piirivalveamet (PPA) seni veel kordagi võtnud kasutusele SK-ga sõlmitud lepingus väljatoodud sanktsioonide võimalust.

Sanktsioonide asemel läbirääkimised

PPA arendusosakonna nõunik-eksperdi Kaija Kirchi sõnul on nad saanud selgitusi mobiil-ID katkestuse põhjustest ja meetmetest, mida ettevõte katkestuste ärahoidmiseks rakendab. Enne sanktsioonide rakendamist üritab PPA probleeme lahendada läbirääkimiste käigus.

Kas PPA ja SK vahel sõlmitud lepingus on maksimaalsed katkestuse ajad samasugused nagu on SK pannud kirja teenuse kasutamise üldtingimustesse, see ei ole teada, kuna konfidentsiaalsusese viidates ei avalda PPA lepingute detailset sisu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.