Selgus: kui suured on neutrontähed?

Ajakiri Nature Astronomy vahendab, et Saksamaal asuva Hannoveri Max Plancki Gravitatsioonifüüsika Instituudi teadlane Collin Capano koos kolleegidega on teleskoopvaatluse, gravitatsioonilainete ja tuumafüüsika abil täpsustanud neutrontähe läbimõõdu.

Neutrontähed tekivad väga suurtest tähtedest pärast seda, kui need on supernoovana plahvatanud. Neutrontäht koosneb neutronitest (tavaliselt aatomituumades leiduvatest osakestest, mis on ülitihedasti kokku pakitud).
Capano ja kolleegid hindasid neutrontähe läbimõõtu kaks korda täpsemalt, kui seda seni on tehtud.

Nature Astronomys avaldatud artikli andmetel on neutrontähe läbimõõt tüüpiliselt umbes 22 kilomeetrit (umbes 90% tõenäosusega jääb tähe läbimõõt 20,8 ja 23,8 kilomeetri vahele). Neutrontähe mass on ligi 1,4 korda suurem kui näiteks Päikesel.

Uurmimuses kasutati andmeid, mis saadi on mõni aasta tagasi, kui pärast kahe neutrontähe kokkupõrget registreeriti gravitatsioonilained ning samal ajal vaadeldi ka põrkest pärinevate elektromagnetlainete andmeid raadiolainetest kuni röntgen- ja gammakiirguseni.

Capano ja kolleegide teadustöös käsitleti ka neutrontähe ja musta augu kokkupõrget. Teooriast järeldati, et must auk suure tõenäosusega neelab neutrontähe alla, kui tegemist pole just tillukese või väga kiiresti pöörleva musta auguga.

Järeldati, et sarnasest sündmusest jõuaksid meieni ainult gravitatsioonilained, kuid mitte elektromagnetlained.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.