Uudis

Selgus minister Kingo e-valimiste hindamise töörühma koosseis

Kuus ametnikku, kolm teadlast ja kaks kriitikut

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.Foto: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) avalikustas täna e-valimiste töörühma koosseisu, mille koostamisest teatas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo juuni alguses.

Ministri soov on töörühmaga hinnata elektroonilise valimissüsteemi ja elektroonilise hääletamise infosüsteemi protsesside ja turvameetmete vastavust kehtivale küberturbe regulatsioonile ja valimisseadustele.

Ministeeriumide ja ametite kõrval on töörühma kaasatud ka viis eraisikut, kellest kaks on varem e-valimiste osas avalikult kriitilised olnud.

Töörühma kuuluvad ka kriitikud

Riigiasutuste esindajatena kuuluvad töörühma Raul Rikk (MKM), Mihkel Tammet (MKM), Mariko Jõeorg-Jurtšenko (justiitsministeerium), Martti Allingu (registrite ja infosüsteemide keskus), Arne Koitmäe (riigi valimisteenistus) ja Tarmo Hanga (riigi infosüsteemi amet).

Akadeemilisi asutusi esindavad Tanel Tammet (Tallinna Tehnikaülikool), Mihkel Solvak (Tartu ülikool) ning Liia Hänni (E-riigi akadeemia).

Eraisikutena on kaasatud Tarvi Martens, Epp Maaten, Jan Willemson, Märt Põder ja Heldur-Valdek Seeder.

Tänavu veebruaris juhtis Seeder sotsiaalmeedias tähelepanu, et turvaauk võib e-valimised ohtu seada. Riigi infosüsteemi amet lükkas toona tema väite ümber.

2015. aastal koondati Seeder politsei- ja piirivalveametist, kus ta töötas valimispettusi uurivas üksuses. Seeder kaebas koondamise kohtusse, kuid mullu märtsis otsustas riigikohus, et tema kaebust ei rahuldata.

Märt Põder on aastaid e-valimiste teemal kriitiliselt sõna võtnud ning korraldanud ka mitmeid e-valimistega seonduvad rahvaalgatusi.

Kuigi töörühma ülesanne on teha ettepanekuid selle sõltumatuks rahvusvaheliseks testimiseks rahvusvahelisel platvormil, ei kavatseta töörühma rahvusvahelisi organisatsioone määrata, vaid nendega tehakse koostööd.

Minister ootab töörühmalt igakuiselt ülevaadet toimuvast ning koondaruande kuupäevaks on määratud 12. detsember. Töörühma tööd juhib MKM.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.