Uudis

Sellest nädalast on Eestis uus ID-kaart, aga kõik e-teenused seda veel ei toetagi

Alates selle nädala algusest ehk 3. detsembrist antakse taotlejatele uusi ID-kaarte, mida aga kõigis suuremates e-teenustes ja pankades veel kasutada ei saagi.

Registrite ja infosüsteemi keskuse (RIK) esindaja Heilika Kutsch ütles, et üksikute teenuste puhul võib probleeme olla uue ID-kaardiga allkirjastamisel, üheks selliseks on äriregistris ettevõtete majandusaasta aruannete esitamine.

Kutschi sõnul on tõrke põhjus selles, et sõltutakse riigi infosüsteemi ameti pakutavast teenusest SiVa ehk allkirjade kehtivuse tuvastamise infosüsteemist. “[Tõrge] on tingitud RIA poolt pakutava SiVa teenuse livei jõudmisest, mille taga hetkel ootame ja mille tähtaeg on 14. detsember 2018,” ütles Kutsch.

Kõigis teistes RIKi vallata olevates teenustes, näiteks e-abieluvararegister, äriregister ja ettevõtja asutamise liides, toimib nii uue ID-kaardiga autentimine kui ka allkirjastamine.

Suurematest keskkondadest toetab uut ID-kaarti ka vastavatud eesti.ee riigiportaal.

Swedpank toetab, SEB mitte

Pankadest on mõned jõudnud kaardile toe luua, mõned mitte.

Swedbanki kommunikatsiooni valdkonnajuht Liidia Kaljundi kinnitas, et uute ID-kaartidega saab Swedbanki internetipanka siseneda.

SEB panka seevastu värske kaardiga ei pääse. “Täna SEB e-teenused veel uut ID-kaarti ei toeta, kuid tegeleme aktiivselt arenduse testimisega,” ütles Balti e-kanalite turbejuht Heigo Tark.

“Kui kõik praegu toimuvad testimised näitavad head tulemust, oleme valmis uut ID-kaarti vastu võtma lähima kahe nädala jooksul. Teeme endast kõike oleneva, et uued kaardid oleksid võimalikult kiiresti meie süsteemide poolt vastuvõetud, kuid kaardi uuendusega kaasneb suur muudatuste hulk ja nende kontroll nõuab aega,” põhjendas Tark.

Eestile tarnib uut ID-kaarti Idemia. Kaarti tutvustati avalikkusele septembris, aga juba juunis kutsus RIA üles ettevõtteid ja asutusi oma süsteeme uuendama ja uue kaardiga testima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.