Sideoperaatorid alles analüüsivad, kas anda riigile mobiiltelefonide asukohaandmeid või mitte

Statistikaameti peadirektor Mart Mägi.Foto: Statistikaamet

Sideoperaatoritel on veel endiselt käsil analüüs, kas osaleda statistikaameti andmeanalüüsis, millega amet peaks vastavalt eriolukorra juhi korraldusele koostama liikuvusanalüüsi koroonaviiruse leviku tõkestamiseks Eestis.

Kui operaatorid otsustavad andmeid edastada, siis statistikaameti peadirektori kinnitusel on need anonüümitud ning kõigi sideoperaatorite klientide privaatsus jätkuvalt tagatud ja tegutsetakse kooskõlas Eestis kehtivate andmekaitse reeglitega.

Peadirektori kinnitusel ei näeks amet reaalajas infot, kus mõne operaatori kliendi telefon parasjagu asub.

Andmeanalüüsi projekt kestab kuni eriolukorra lõpuni

Lähtuvalt sel nädalal teatavaks tulnud statistikaameti uuest andmeanalüüsi projektist esitas Geenius ameti peadirektorile Mart Mägile mitmeid küsimusi, mille osas on avalikkuses segadus olnud. Geenius avaldab Mägi vastused täismahus.

Kas Tele2, Elisa ja/või Telia on andnud nõusoleku osalemaks statistikatöös “Pärgviiruse tõkestamise ja analüütilise väljundi loomiseks kasutades elektroonilise side anonüümseid andmeid statistilisel ja teaduslikul eesmärgil“?

Telekommunikatsiooni ettevõtted alles analüüsivad idee teostatavust, lõplikke otsuseid veel pole.

Milliseid andmeid sideoperaatorid statistikaametile väljastavad?

Statistikaametile antakse üksnes anonüümitud andmed ja seda vaid minimaalses ulatuses. Anonüümitud andmete edastamisel on kõikide sideoperaatorite klientide privaatsus jätkuvalt tagatud ja tegutsetakse kooskõlas Eestis kehtivate andmekaitse reeglitega. Selle uuringu suhtes on kooskõlastuse andnud ka Andmekaitse Inspektsioon. Ühegi üksikisiku liikumismustreid ei analüüsita ega polegi võimalik nende andmete põhjal analüüsida, tegu on statistilise, üldisi trende kajastava liikumisuuringuga.

Kas andmeanalüüsiga plaanitakse alustada sel nädalal?

Andmeanalüüsi alustamine sõltub mitmetest erinevatest asjaoludest, sh arutelude tulemustest telkomioperaatoritega, kuid valitsuse erikomisjon soovis tulemusi esimesel võimalusel.

Mis hetkepildi andmetest kokku saate?

Anonüümsete koondandmete põhjal on plaanis analüüsida inimeste liikumismustreid enne ja pärast eriolukorra kehtestamist. Kui saame anonüümsete andmete pealt analüüsi tegema asuda, siis selle tulemusel valmib väljavõtte stiilis “XXX piirkonnas 87% mobiilidest on püsivad samas piirkonnas“. Üksikisiku liikumist ei ole võimalik jälgida andmete põhjal.

Kas plaanite andmeid koguda ühekordselt või jooksvalt kuni eriolukorra lõpuni?

Anonüümsetel andmetel põhinev liikumisanalüüsi projekt algab, siis see on plaanitud kestma kuni eriolukorra lõppemiseni. Ühtegi teist ülesannet nende anonüümsete andmete pealt ei lahendata.

Kas SA näeb sidefirmade reaalajaandmeid?

Ei näe, tegu pole reaalajas andmetega. Kavandatava anonüümsetel andmetel põhineva liikumisanalüüsiga ei uurita, kas inimesed parasjagu helistavad/saadavad sõnumeid, vahetavad andmesidet või kuhu liiguvad ja kus nad on. Statistikaamet saab vaid mineviku andmed isikustamata kujul, st mitte andmeid reaalajas. Rõhutame, et telkod ei edasta ka infot, millistes riikides on viibinud või viibivad Eesti inimesed. Telekomioperaatorite klientide andmed on jätkuvalt kaitstud Eestis kehtivate andmekaitse reeglitega ja andmete skoop ja töötluse põhimõtted on saanud kinnituse nii andmekaitse inspektsiooni kui justiitsministeeriumi poolt.

Kui telekomioperaatorid nõustuvad anonüümsete andmete jagamisega, siis algab töötlus rangelt teaduslikul eesmärgil ja andmetöötlus ise toimub vaid statistikaameti vastavas turvalises keskkonnas.

Andmetöötluse viib läbi ainult Statistikaamet, saadavad andmed ei liigu statistikaametist välja ning kustutatakse peale töötluse lõppu.

Kas analüüsi käigus uuritakse, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist?

Jah, Vabariigi Valitsuse kriisikomisjon andis statistikaametile korralduse teostada liikuvusanalüüs, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist. Liikuvusanalüüs teostatakse anonüümsete andmete põhjal.

Kas analüüsi käigus uuritakse, kas kriisipiirkondadest tagasipöördunud inimesed on paiksed?

Ei. Vabariigi Valitsuse kriisikomisjon andis statistikaametile korralduse teostada liikuvusanalüüs, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist. Konkreetsete üksikisikute liikumist nende andmete põhjal ei ole võimalik jälgida ja seda ka ei soovita.

Kas analüüsi käigus uuritakse, milline on koroonaviiruse levik edasine mudel Eestis?

Ei. Vabariigi Valitsuse kriisikomisjon andis statistikaametile korralduse teostada liikuvusanalüüs, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist. Liikuvusanalüüs teostatakse anonüümsete andmete põhjal.

Kas SA koostab riskirühma kohta detailsema analüüsi?

Jah, meie soov on teha kahes vanuserühmas- kuni 60-aastased ja vanemad kui 60-aastased. Võimalikkus sõltub saadavate andmete kvaliteedist, kuid läbirääkimised telekomioperaatoritega alles käivad selle üle, milliseid andmeid on liikumisanalüüsi tegemiseks tarvis. Liikuvusanalüüs teostatakse anonüümsete andmete põhjal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.