Uudis

Sideoperaatorid ja pangad soovivad pääseda biolisandiga kütuse kasutamisest

Operaatorid soovivad biokütuse kasutamise erandit seetõttu, et mastide juures on diiselkütuse baasil töötavad generaatorid.Foto: Sakala/Scanpix

Järgmisest aastast müüdav kütus sisaldab 10 protsendi ulatuses biokütust, kuna aga juba 2-protsendilise biolisandiga diiselkütus hakkab poole aasta pealt riknema, regi riik kaitseväe ja kaitseliidu sõidukite osas erandi, mistõttu on nemad biokütuse kasutamise nõudest priid.

Sarnast erandi soovivad nüüd saada ka sideoperaatorid ning pangad, kellel võib tekkida olukord, et generaatoris riknenud kütuse tõttu ei saa elutähtsate teenuste pidevat toimimist tagada.

Biokütuse kasutamine raskendaks sideoperaatorite ja pankade tööd

Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit (ITL) päris biokütuse osas arvamust liidu neilt liikmetelt, mis osutavad elutähtsaid teenuseid.

Kuuldes, et sideoperaatorid ning pangad soovivad biokütuse kasutamise osas erandit, pöördus liit säärase palvega majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumisse (MKM), et nad lisaksid seaduse eelnõusse punkti, millega tehtaks biokütuse kasutamise osas erand ka elutähtsate teenuste osutajatele.

Kuigi liit seisab antud hetkel otseselt sideoperaatorite ning pankade huvide eest, palutakse erandit teha kõigile elutähtsate teenuse osutajatele. Kui MKM peaks ITLi kirjast lähtuvalt erandi tegema, tähendaks see see, et biokütuse kasutamisest saaksid priiks ka haiglad, elektrivarustusega tegelevad ettevõtted, elektroonilise isikutuvastamise ning digitaalse allkirjastamise eest vastutavad ettevõtted ja muud elutähtsate teenuse osutajad.

Generaatorites seisev kütus rikneb

ITLi toob ministeeriumisse saadetud kirjas välja, et elutähtsa teenuse osutajatele on seadusega pandud kohustus olla pidevas teenuse osutamise valmisolekus, mis hõlmab vajadust tavapärastest elektrienergiaallikatest kasutada sõltumatuid energiaallikaid ehk generaatoreid.

Sideoperaatorid kasutavad kahte tüüpi generaatoreid, statsionaarseid ja mobiilseid, millest esimesed on paigaldatud kõige olulisematele taristuobjektidele ja elektrikatkestuste korral peab toimuma nende käivitumine automaatselt.

Sideoperaatoreid esindava ITLi hinnangul ei ole generaatorite mittekasutamise perioodil kütusepaakide ning -torustike tühjendamine tasuv, kuna eeldab spetsiaalse tehnika olemasolu.

Lisaks oleks see majanduslikult kulukas ja keskkonda kahjustav tegevus, kuna ettevõtted peaksid vana kütuse lihtsalt ära põletama ja ostma uue asemele.

“Seesugune olukord tooks sõltuvalt taristu suurusest kaasa kümnete tuhandete eurode suurusi täiendavaid kulusid aastas iga ettevõtte kohta,” seisab ministeeriumisse läkitatud kirjas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.