Uudis

Simson helistas kolleegile: Tallinnas tehti maailma esimene 5G kõne

Endine majandusminister Kadri Simson tegemas videokõne oma Soome kolleegile üle 5G võrgu. Laval seisva Elisa juhi Sami Seppäneni selja taga olev valge "purk" on seade, mis ühendub 5G võrku.Foto: Hans Lõugas

“Ilm on tore ja uskumatu võimalus niimoodi ühenduda.” Sellised olid esimesed sõnad, mille majandusminister Kadri Simson lausus täna Tallinnas tehtud maailma esimeses 5G kõnes oma Soome kolleegi Anne Berneriga.

Nimelt avas Elisa Eesti Tallinnas Rotermanni kvartalis täna 5G võrgu, samasuguse avas Elisa ka Tampere ja kahe linna vahel tehtigi esimene kõne.

Kuig oma olemuselt oli kahe ministri vaheline videokõne võib-olla üsna sarnane 4G võrgus või wifis tehtavatest kõnedest, liikusid andmed selleks läbi uue võrgu.

Eraldi 5G tugijaam

Rotermanni kvartali keskplatsile lõi leviala Huawei spetsiaalne tugijaam 3,5 GHz sagedusalas, millest peaks saama üks olulistest 5G võrkude sagedustest.

See pakub senisest kiiremat ühendust, madalamat hilistumist ja suudab pakkuda ühendust ka rohkematele inimestele, kes levialas viibivad.

5G võrgu loov tugijaam on väike valge kast, mis asub pildil kajakast paremal.

Seekord oli leviala veel üsna tühi – Coca-Cola Plaza katusele kinnitatud tugijaama üheks vähestest klientidest testseadmete kõrval oli laval asunud valge “purgike”. See seade ühendubki 5G võrku ja pakub inimestele näiteks majas või kontoris kiiret internetiühendust.

Pärast kõnet tehtud kiirusetest näitas, et andmed liikusid võrgus kiirusega 2,2 gigabitti sekundis, mis on kordades kiireim, kui Eestis levivad traadita või traadiga ühendused.

Elisa Eesti tegevjuht Sami Seppänen avaldas lootust, et aprillis alanud ettevalmistused 5G-sageduste oksjoniks jätkuvad kiirelt ja Eesti saab olla maailmas 5G arendamisel ning käivitamisel eestvedajaks. “5G abil muutub mobiilse lairibaühenduse kiirus kümnekordseks. Selliste ülikiirete ühenduste abil suudame teavet varasemast tõhusamalt edasi anda, mis omakorda annab võimaluse täiesti uudsete rakenduste arendamiseks. Soovime, et Eesti riik oleks koos Soomega 5G-mobiilivõrkude arendamisel esirinnas,” ütles Seppänen.

Elisa teatel jääb pärast tänast testkõnet 5G leviala Rotermanni kvartalis avatuks. Seda võib kasutada, kui kellegil oleks sobivaid seadmeid.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.