Siret Kotka süüdistab koalitsioonikaaslasest minister Siemi e-valimiste teemaga venitamises

Keskerakondlane Siret Kotka.Foto: Meelis Meilbaum/Virumaa Teataja/Scanpix

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Siret Kotka (KE) tegi täna ühismeedia vahendusel avalduse, kus süüdistab koalitsioonikaaslasest IT-minister Raul Siemi (EKRE) e-valimiste teemaga venitamises. 

Kotka teeb avalduses, kas teadliku või tahtmatu möödapaneku väites, et Keskerakonna, EKRE ja Isamaa sõlmitud koalitsioonilepingus seisavad sõnad, mille kohaselt muudetakse e-valimiste süsteem paremini kontrollitavamaks, turvalisemaks ja läbipaistvamaks.

Koalitsioonilepingus on e-valimisi tõesti mainitud, kuid mitte päris sellises sõnastuses. Kotka tõi postituses välja veel sellegi, et e-valimised said saatuslikuks ka eelmisele IT-ministrile. 

Kotka eksib avalduses väites, et koalitsioon on lubanud e-valimised turvalisemaks teha

“Juba aasta pärast on kohaliku omavalitsuste valimised, kus igal ühel meist on võimalik hääletada elektrooniliselt, kodust lahkumata. Keskerakond toetab erinevaid e-lahendusi ja innovatsiooni, aga me peame arvestama tänapäevaste ohtude ja arengusoovidega,” kirjutas Siret Kotka täna ennelõunal Facebooki tehtud avalduses. 

Avalduses väidab Kotka, et praegu valitsuses olevad erakonnad on leppinud kokku, et e-valimiste süsteem muudetakse paremini kontrollitavamaks, turvalisemaks ja läbipaistvamaks.

“Mäletatavasti sai Keskerakonna-EKRE-Isamaa kolmikliidu koalitsiooni lepingusse selgelt kirja, et e-valimiste süsteem muudetakse paremini kontrollitavamaks, turvalisemaks ja läbipaistvamaks. Järgmised valimised on juba ukse ees – aeg oleks anda viimastest arengutest ülevaade!,” kirjutas ta.

E-valimisi on lepingus tõesti mainitud, kuid veidi teises sõnastuses. Lepingus ei ole nimelt kasutatud sõna muutma vaid on toodud välja, et süsteem peab olema kontrollitav, turvaline ja läbipaistev. Isegi IT-ministri algatatud e-valimiste töörühm ei leinud, et e-valimised ei oleks kontrollitavad, turvalised ega läbipaistvad.

Kuvatõmmis koalitsioonilepingust.Foto: Kuvatõmmis

Kotka tõi välja veel sellegi, et tema mälu kohaselt sai eelmisele väliskaubandus- ja IT-ministrile Kaimar Karule just saatuslikuks see, et ta ei astunud piisavalt samme e-valimiste süsteemi parandamiseks.

E-valimiste küsimust heideti Karule tõesti ette, kuid sisulist tööd oli ta juhtima määranud EKRE ridadesse kuuluva nõuniku Arne Randmaa. Sama nõunik on tööd jätkanud ka uue ministri alluvuses, kuid e-valimiste teema on tema laualt nüüdseks maas.

“EKRE poolt areenile toodud Raul Siemist pidi saama mees, kes viib teemat jõuliselt edasi, paraku sobib olukorra ilmestamiseks vaid üks sõna – vaikus.  Riigikogu liikmena olen aga hämmingus, et minister Siem, kelle sõnade kohaselt on e-valimiste teema selgelt laual, pole oma mõtetega veel riigikogusse jõudnud,” lisas ta. 

Eelmise aasta detsembris töö lõpetanud e-valimiste töörühm ei leidnud põhjust, miks peaks e-valimised ära lõpetama. Seevastu leiti, et elektrooniliselt peaks saama hääletada ka mobiiliga. Vabariigi valimiskomisjon ei kiitnud seda ettepanekut heaks.

“Minu jaoks on väga tähtis, et kui e-valimised on meie osana valimissüsteemist, siis need oleksid maksimaalselt turvalised. Kui uus väliskaubandus- ja IT-minister ei suuda lähiajal tulla välja vajalike ettepanekutega, siis tekib avalikkusel paratamatult õigustatud küsimus – miks EKRE minister asjaga venitab,” lõpetas Kotka.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.