Siseminister Mart Helme seadis Eesti e-valimiste süsteemi ilma tõendeid esitamata kahtluse alla

Siseminister Mart Helme (vasakult teine).Foto: Stenbocki maja

Siseminsiter Mart Helme (EKRE) seadis täna ilma tõendeid esitamata kahtluse alla Eesti e-valimiste süsteemi. Siseministri sõnul võltsitakse Eestis e-valimiste abil valimistulemusi.

Helme väitis, et Eestis eksisteerib valijate register, mis koosneb kümnetest tuhandetest inimestest, kes pole kunagi valimas käinud ning valimistel on võimalik neid hääli kantida e-häälteks. Minister ei esitanud oma väidete tõestuseks saates ühtegi tõendit. 

President Kersti Kaljulaidi sõnul on täiesti vastuvõetamatu Eesti valimissüsteemi argumentideta kahtluse alla seadmine. Peaminister Jüri Ratas ei teinud Helme e-valimiste kriitikast välja.

Valimiste tulemuste kinnitamise järgselt hävitatakse kõik hääled

EKRE ministrid Mart Helme ja Martin Helme ning europarlamendi saadik Jaak Madison arutlesid tänases Tre-raadio saates “Räägime asjast” USA presidendivalimiste üle.

Siseminister Helme tõi USA valimistel toimunud kirja teel hääletamise osas sisse analoogi Eesti e-valimistega väites ilma tõendeid esitamata, et nii kirja teel, kui ka e-hääletamise kaudu pannakse valimistel toime pettuseid.

“Aga minul oli väga tõsine kahtluse moment kohe, nii kuidas see kirja teel hääletamine seal aktsepteeriti, ja ma mõtlesin kohe: see on nüüd nende analoog e-valimistele. E-valimisi seal ei ole, aga kuidagi tuleb petta, kuidagi tuleb võltsida, ja siis leiutati suurepärane võimalus – need on posti teel antavad hääled,” ütles Helme raadiosaates.

Minister ütles veel sedagi, et e-hääled hävitatakse peale valimisi. Selles osas on tal õigus, kuid ta jättis mainimata, et sama tehakse ka füüsiliselt antud häältega. 

“Ega meie e-valimiste sisse ju ka mitte keegi ei näe peale paari inimese, kes on valimisteenistuses. Paari inimest, väga väike arv inimesi. Ja no loomulikult need ju hävitatakse pärast kohe. Nüüd vaatame, mis on juhtunud meil järjest valimistel. Mitmetel valimistel samuti äkitselt kogu süsteem külmus. Läks tunde, enne kui sealt hakkasid tulema tulemused. Aga külmus siis, kui juba ütleme, kaks kolmandikku või rohkem hääli olid tulnud. Oli enam-vähem mingisugune pilt selge. Ja siis oli tarvis ära teha võltsing. Võltsing, mis oleks jäänud usutavuse piiridesse, aga andnud teatud eelise teatud jõududele,” sõnas ta. 

Eeldatavasti ajas siseminister saates sassi e-häälte ning füüsiliste paberhäälte avaldamise. E-häälte avamine on toimunud alati peale jaoskondade sulgemist ning seni ei ole häälte avamise protsess kunagi tundideks külmunud.

Küll on esinenud seda, et jaoskondades kokkuloetavate paberhäälte tulemused viibivad ning kuna need edastatakse valimisteenistusele arvuti vahendusel on võimalik, et minister ajas kaks asja segamini. 

“Nüüd viimastel aastatel on olnud samuti niimoodi, et kusagil kaks-kolm valimisjaoskonda ühes piirkonnas, teises piirkonnas, kolmandas piirkonnas, mitmetes piirkondades paar valimisjaoskonda – millegipärast sealt ei tule kuidagi tulemusi. Ja siis äkki tulevad. Ja need tulemused on täiesti selgelt senist proportsiooni moonutavad. Ja kuidas see käib meil?”

“Ma olen seda uurinud, ma olen seda küsinud, kõrva vastu maad pannud, kõrva vastu raudteerööbast pannud. On olemas selline suurepärane asi nagu valijate register. Valijate register Eestis, seda peetakse väga piinlikult. Seal ei ole inimesi, kellel ei ole õigust valida, aga seal on kümneid tuhandeid inimesi, kes ei ole mitte kunagi valimas käinud ja kelle hääled on vabad ja kelle hääled on võimalik kantida e-valimistel e-häälteks. Ja kanditakse ja tulevadki, ja siis tulebki, kuidas Reformierakond võitis valimised ülekaalukalt. Tegelikult ei võitnud,” teatas Helme.

Tegu on esimese korraga, kui mõni minister või üldisemalt poliitik väidab, et Eestis eksisteerib register valijatest, kelle hääli saab valimistel kantida.

Kaljulaid kritiseerib Helme e-valimiste sõnavõttu, peaminister ei teinud sellest suurt numbrit

Raadiosaate järel tegi president Kersti Kaljulaid avalduse, milles sõnas, et on täiesti vastuvõetamatu Eesti valimissüsteemi argumentideta kahtluse alla seadmine.

“Eesti Vabariigi siseministri ja rahandusministri tänane rünnak Ameerika äsjavalitud presidendi ja Eesti valimiste suhtes on rünnak Eesti demokraatia ja julgeoleku vastu,” ütles president.

Kaljulaid leiab, et Helme sõnavõtu eesmärk saab olla vaid üks – õõnestada meie enda inimeste usaldust meie enda riigi vastu. Selline käitumine on ohuks meie demokraatiale.

Kuigi raadiosaate teemal võttis sõna ka peaminister Jüri Ratas (KE) ei teinud ta e-valimiste väärväidete osas suurt numbrit. Ratas keskendus oma sõnavõtus vaid Helmede USA valimiste kritiseerimisele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.