SK: tahame enda valdkonnas rohkem konkurentsi näha

SK ID Solutionsi juhatuse liige Liisa Lukin.Foto: SK

Geenius kirjutas täna riigi plaanist viia risk autentimisteenuste töö rivist välja löömise risk nulli lähedale. Selle saavutamiseks on kaalutud erinevaid variante ning üheks võimalikuks lahenduseks on riikliku usaldusteenuse loomist.

Praegu on ID-kaardi, Mobiil-ID ja Smart-ID töö tagatud tänu SK loodud usaldusteenusele, kuid riik peab just ühest ettevõttest sõltuvuses olemist oluliseks turvariskiks.

SK esindaja sõnul tahavadki nad turul enda kõrval konkurentsi näha ning kuigi Eesti riik on neile oluline partner on nende sõltuvus Eesti turust, näiteks tänu Smart-ID teenusele, pidevalt vähenenud.

Riikliku usaldusteenuse võimalik mõju SK-le võib olla marginaalne

SK äriarendusjuht Liisa Lukini sõnul on nad olnud valmis selleks, et turule tekib konkurentsi kuna ettevõte oli eID valge raamatu loomise juures, milles tuuakse välja, et riik ootab turule konkurentsi tekkimist.

“Hea meelega näeksime oma valdkonnas rohkem konkurentsi ja, et riik oleks usaldusteenuste osas avatum. Oleme seda ka juba mitmel avalikul hankel näinud ning tervitame seda, et Eesti näitab üle Euroopa Liidu positiivset eeskuju, kuidas tegelikult töötab digitaalne ühisturg, mille üks olulisemaid nurgakive on just usaldusteenused,” ütles Lukin.

Senistele kogemusele ja positsioonile tuginedes ei näe SK Lukini sõnul, et usaldusteenuste ainult Eestis olemine oleks äriliselt tasuv.

“Mistõttu on aastatega meie sõltuvus Eesti turust pidevalt vähenenud. Eesti riik on SK oluline partner ja see on oluline tunnustus, et kõike Eestis välja antud ID-kaardid on kasutanud SK usaldusteenust,” lisas ta.

Võimaliku riikliku lahenduse tekkimise osas ei näe ta ettevõttele suurt mõju kuna SK loodud autentimisteenust Smart-ID kasutatakse ka Lätis ja Leedus, kus on see ülihästi vastu võetud.

“Oleme juba mõnda aega keskendunud Eesti kõrval ka teistele turgudele, mistõttu kui see peaks aastate pärast juhtuma, siis võib see mõju olla SKle marginaalne. Sealjuures ei saa kuidagi alahinnata seda, kui kõrgelt hindame partnerlust riigiga,” sõnas Lukin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.