Uudis

SKAIS2 arendaja: võimatu on nõustuda väitega, et läksime vaid raha võtma

Anneli Heinsoo. Foto: Toomas Huik/PM/Scanpix

Eelmisel nädalal teatas sotsiaalministeerium, et mastaapne projekt sotsiaalkindlustusameti uue infosüsteemi SKAIS2 loomiseks on peatunud ja senise arendajaga Tieto lõpetatakse leping.

Sotsiaalministeerium nõuab Tietolt läbikukkunud projekti eest pea 900 tuhat eurot. “Kuna Tieto ei ole teostanud kompromisslepinguga kokku lepitud töid tähtajaks, rakendame leppetrahvi summas 936 212 eurot ja 94 senti,” kõlas ministeeriumi seisukoht, kui tööd enam üldse valmida ei tahtnud. Mõnevõrra tasaarveldati seda veel mitte tasutud arvetega ning leppetrahvi summaks jäi 855 452 eurot ja 94 senti, kirjutas Postimees. Geenius palus Tieto Estonia juhil Anneli Heinsool järgnevaid küsimusi kommenteerida:

Kui palju oleks Tieto arvestuse järgi kulunud veel aega ja raha, et SKAIS2 valmis saada?

SKAIS2 on väga mahukas projekt, mille komponendid ja tööülesanded on alates hanke väljakuulutamisest mõnevõrra muutunud. Ka projekti ajal muutunud seadusandlus teeb kalkuleerimise keeruliseks. Küll aga annab sotsiaalministeeriumi uue planeeritava SKAIS2 arendustööde hanke maht aimu, mil määral riik veel sellesse investeerida kavatseb.

Olete varem öelnud, et alguses sätestatud eesmärgid ja tööülesanded muutusid, kuid sotsiaalministeerium väidab, et tegelikkuses ikkagi ei muutunud. Mis muutus varasemaga võrreldes?

Tulenevalt tellijaga ehk sotsiaalministeeriumiga sõlmitud lepingust ei ole Tieto Estonial võimalik koostöö detaile kommenteerida, aga kinnitame, et lepingu täitmise käigus on olnud olulisi mõjutajaid, mis ei võimalda ega ole riigile kasulik praegustel lepingu tingimustel töid jätkata.

Kui Icefire taandus projektist, kas Tietol ei tekkinud kahtlust, et te ei saa süsteemi üksinda õigeks ajaks valmis? Kas te otsisite uut partnerit?

Oleme Tieto Estoniaga edukalt osalenud suurtes riigihangetes ja väga mahukates IT-projektides. Arusaadavalt tekitas teise lepingupartneri lahkumine suurprojektist suuri küsimusi ja probleeme, millega püüdsime koos tellijaga leida parimaid lahendusi.

Otsustasime ühiselt, et Tieto Estonia jätkab projektis üksinda. Me suurendasime oma meeskonda, mängisime ümber ressursse ja panustasime äärmiselt palju sellesse, et SKAIS2 saaks võimalikult suures mahus valmis ja et Eesti inimesed ei kannataks süsteemi puudlikkuse pärast. Tänu sellele saime valmis olulised baasmoodulid ja finantsarvestuse, mis on kasutatavad ka tulevikus ning kõige kõrgema prioriteediga protsessid. SKAIS2 kõik väljamaksed on toimunud planeeritult.

Endine majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IT-asekantsler Taavi Kotka ütleb, et Tieto läks lihtsalt raha võtma juba ette teades, et SKAIS2 selle eelarve ja ajaga valmis ei saa. Kas Taavi Kotka räägib õigust?

Mul on selle väitega võimatu nõustuda. Tieto Estonia on vastutustundlik IT-ettevõte ning me lähtume alati nii Eestis kui ka kõikides teistes riikides oma tegevuses seadusandlusest ja kehtivatest reeglitest. Kuigi SKAIS2 hanke tingimused on ajas muutunud ja see projekt on olnud meie ja riigi jaoks väga suur väljakutse, oleme alati jäänud prognoosides realistlikuks ning lubanud vaid seda, mida suudame pakkuda.

Muudetud 12:50: artikli algupärases versioonis oli valesti viidatud, nagu Taavi Kotka väitel oleks ka Icefire projektis kaasa löönud teadmisega, et projekt valmis ei saa. Taavi Kotka seda ei väitnud.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.