Skeleton avas Viimsis tootmisliini, et maailm superkondensaatoritega vallutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
7478_20160429.jpg

Viimsis avas täna oma superkondensaatorite tootmisliini esimese seadme Eesti firma Skeleton Technologies, mis toodab maailmas unikaalse võimsusega energiasalvesteid.

Valmides võimaldab liin toota aastas kuni pool miljonit superkondensaatorit. Investeeringu kogumaht ulatub 3,5 miljoni euroni.

Superkondensaatorid on tavalistest akudest oluliselt suurema võimsustihedusega ja pikema elutsüklite arvuga kui tavalised akud. Skeleton toodab superkondensaatoreid patenteeritud kõrgtehnoloogilisest materjalist, mis võimaldab talletada kaks korda rohkem energiat ja üheksa korda suuremat võimsustihedust kui teised analoogsed tooted.

Liini avamisel kõnelenud firma juhatuse esimees Taavi Madiberk ütles, et kui maailmas liitiumakude hinnad langevad, siis on see hea ka neile, sest akud ja superkondensaatorid täiendavad üksteist, mitte ei konkureeri üksteisega.

Superkondensaatoreid kasutatakse juba transpordis, näiteks mitme auto start-stopp süsteemis. Audi uutes mudelites aitavad superkondensaatorid aga elektrilise käivitusega turbomootorites viivituseta suur mootorivõimsus saavutada.

Praegu toodab Skeleton superkondensaatoreid nii standardses silindrikujulises formaadis (kujutage ette jämedamat patareid) kui ka tellijale sobivas erimõõdus.

Firma tegevjuht Oliver Ahlberg tutvustas näiteks suurt moodulit, mille sees oli hulk silindrilisi superkondensaatorit. “See on esimene letilahendus superkondensaatori mooduliks, milles on vesijahutus sees,” rääkis ta. Skeletoni kliendiks on selle puhul prantsuse firma, kes kasutab seda veokite kineetilise energia laadimissüsteemides. “Sellega on võimalik säästa kuni 25% kütust. Kui veokid sõidavad aastas 100 000 kilomeetrit, siis see on väga suur kütusesääst."

Ent võib-olla kõige erilisem on see, et Skeleton osaleb allhankijana ka Euroopa kosmoseagentuuri projektis.

Nii plaanib firma saata 2018. aastaks superkondensaatorid Maa orbiidile telekommunikatsioonisatelliitidesse. “Me oleme selles maailma esimesed, keegi teine seda praegu ei arenda,” rääkis Ahlberg. Ta ei saanud täpsustada, kellega koostöös firma kosmosetehnoloogiat teeb, Geeniuse andmetel töötab Skeleton koos ühe Euroopa suurima kosmosetehnoloogiaettevõttegaThales Alenia Space.

Täna avatud tootmisliini esimene masin on kerib rulli superkondensaatorite sisuelemendid. Seni tehti seda käsitööna. Skeletoni Viimsi tehases asuv tootmisliin võimaldab tootmisprotsessi algusest lõpuni automatiseerida. Tootmisliini rajamine loob kaheksa uut töökohta, olemasolevad töötajad koolitatakse ringi uutel seadmetel töötamiseks.

Avafoto: President Toomas Hendrik Ilves käivitas tootmisliini esimese seadme, paremal firma juhatuse esimees Taavi Madiberk. (Fotod:Arno Mikkor)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.