Uudis

Smart-ID digiallkiri saab omakäelisega võrdseks järgmisel aastal

SK ID Solutionsi 2017 aastakonverents. Foto: Hans Lõugas

Smart-ID digiallkiri saab SK ID Solutionsi teatel järgmisel aastal võrdseks omakäelise allkirjaga, mille järel on see ka võrdne ID-kaardi ning mobiil-IDga antud digiallkirjaga. Praegu see nendega võrdne ei ole.

Hetkel on pooleli protsess, mida nimetatakse kvalifitseeritud e-allkirja andmise vahendi auditiks. See peaks valmis saama järgmisel aastal, mille järel saab Smart-ID seaduse ees võrdseks omakäelise allkirjaga, ütles SK ID Solutionsi müügijuht Kaido Irval firma aastakonverentsil.

“Tõenäoliselt see ei juhtu 1. jaanuaril,” ütles Irval täpsustamata, millal see võiks juhtuda. Firma juht Kalev Pihl ütles, et suure tõenäosusega on järgmisel aastakonverentsil ehk novembris 2018 protsess valmis.

Lisaks vastab SmartID Euroopa elektroonilise identiteedi eIDAS regulatsioonile ning PSD2 (Payment Service Directive nr 2) nõuetele, mis on finantssektoriga seotud ettevõtetele väga oluline.

Irvali sõnul on firmal peale auditeerimise kavas järgmisel aastal hakata Smart-ID väljastama ka teiste Euroopa riikide kodanikele ning ka inimestele väljaspool Euroopa Liitu.

Üle poole miljoni kasutaja

Turvalise autentimise ja digiallkirjastamise äpi Smart-ID kasutajate hulk on kasvanud rohkem kui poole miljoni inimeseni. Eestis kasutab Smart-ID 105 000, Lätis 260 000 ja Leedus 160 000 inimest, rääkis Irval.

Smart-ID esimest ideed esitleti kaks aastat tagasi SK aastakonverentsil, mullu oli valmis rakenduse demo, tänavu jaanuaris tuli välja esimene avalik versioon.

Aprillis ületas teenus 100 000 kasutaja piiri, juulis lisandus võimalus teenust kasutada alaealistel. Oktoobriks ületas kasutajate hulk poole miljoni piiri ja kuus tehti 7 miljonit tehingut.

Irvali sõnul ütles, et esimene suur teenusepakkuja keeldus Smart-ID kasutusele võtmisest ja ootas, kuni teenusel on vähemalt 50 000 kasutajat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.