Uudis

Soovitus: Eesti peaks alates 2030 lõpetama sisepõlemismootoritega autode arvele võtmise

tan_2970.jpg

Eesti Taastuvenergia koda on teinud kava "Taastuvenergia 100 protsenti 2.0" (TE100), milles antakse soovituslõpetada Eestis alates 2030. aastast fossiilsetel kütustel sõidukite registreerimine.

Soovitustähendab, et 14 aasta pärastei saaks enam arvele võtta uusi autosid või välismaalt toodud kasutatud autosid, mis sõidavad bensiini- või diiselmootori jõul.

Tegu on poliitikasoovitusega transpordivaldkonnas, mis peaks kaasa aitama TE100 eesmärgile, etEesti läheks aastaks 2030 täielikult üle taastuvenergiale. Transpordisektoris jõuaks selle soovituse järgimine aga Eesti selleni, et aastaks 2050. sõidab pool sõidukitest elektri jõul ja 47% biokütustega.

Elektri- ja tavasõidukite hinnad võrdsustuvad

"See loogika järgib analoogset soovitust, mille Saksamaa Liidupäev hiljaaegu vastu võttis," viitas koja juhataja Rene Tammist sellele, millel soovitus põhineb. "Me olime ise eelnevalt transporti modelleerinud ja jõudsime samale tõdemusele, et kui 2030. aastaks regulatiivset piirangut (ükskõik, mis kujul see ka täpselt ei oleks) ei teki, siis on väga keeruline 2050 a. üleminekut teostada," rääkis Tammist. "Ka Euroopa Komisjon kavandab regulatiivseid meetmeid, et heitmed transpordisektoris vähendada ning elektromobiilsuse arendamine saab tõenäoliselt olema 2017. akavandatavate ettepanekute keskmes."

Tammisti sõnul on TE100 kava tehtud tuginedes riikliku energiamajanduse arengukava 2030 transpordi nn sekkuvale stsenaariumile,Eesti kliimapoliitika põhialustele, uuendati tarbimisandmeid jaarvestati agressiivsemat kasvu elektritranspordi vallas. "Hiljaaegu on ka avaldatud mitmeid raporteid, mis prognoosivad, et elektri- ja tavasõidukite hinnad võrdsustuvad 2020. aastatealguses ja see andis aluse agressiivsemale prognoosile," lisas ta viidates mitmele uuringule, mis näitavad akutehnoloogia odavnemist ja autotööstust ees ootavaid muutusi.

Foto: Tanel Meos

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.