Uudis

Soovitused: kuidas tänasel mustal reedel pakkumisi leida ning kuidas samas vältida interneti ohte?

apple-iphone-desk-office.jpg

Täna on maailma üks suurimaid ostupäevi: must reede või inglise keeles black friday. Ostpäeva puhul on Geeniuse postkasti jõudnud hulgaliselt soovitusi selle kohta, kuidas leida paremaid pakkumisi ning kuidas teha seda turvaliselt.

"Tänu internetikaubanduse levikule ja Black Friday kolimisele veebikaubamajadesse saavad USA ostupühast osa ka eestlased. Amazon alustas juba kaks nädalat tagasi eripakkumistega, kuid parimad hoiti tänaseks. Tuhandete pakkumiste seas leidub näiteks väga soodsaid aktiivsusmonitore ning e-lugereid, kuid netist tellides tuleb arvestada ka lisanduvate maksude ja saatmiskuluga,"ütles Tele2 tootedirektor Katrin Aron.

Aron toob lisaks Amazonile välja ka eBay ning AliExpressi, kust mõlemast võib ostupäeva puhul häid pakkumisi leida.

Turvalisus ennekõike

Samsung märgib aga, et ostude sooritamise ajal ei tohiks lasta valvsal pilgul langeda. Näiteks soovitab ettevõte teha kindlaks, et lehekülg, mida külastad, on ka päriselt see leht, kuhu minna tahtsid. Lisaks tuleks Samsungi sõnul vältida poode, mille veebiaadressi ees pole tähist https, kuna vastasel juhul pole liiklus krüpteeritud.

Samuti tuleks ettevaatlik olla ka sotsiaalmeedias. "Tihti võib sotsiaalvõrgustikes kohata reklaambännereid ja brändide kontosid, mis lubavad ulmelisena tunduvaid allahindlusi päikeseprillide, kodutehnika või brändirõivaste pealt. Neile reklaamidele klikkides võivad avaneda veebilehed, mis ei ole turvalised ning kuhu oma andmeid sisetades riskite sellega, et kogutud teavet kasutatakse kurjasti ära. Kuidas teha vahet, kas ettevõtte Facebooki leht on tõeline? Kontrolli, kas nime juures on väike sinine “linnuke”. See näitab, et Facebook on kasutaja autentinud ja selle taga oleva ettevõtte tuvastanud. Ettevaatus ja kaine mõistus on abiks ka e-postkasti potsatavate ahvatlevate reklaamkirjade puhul ja kahtlasena näivate linkide klikkimisel,"seisab ettevõtte poolt läkitatud teates.

Kauba tulemisega võib aega minna

Detsember on kõige tihedamaks tööperioodiks nii veebipoodide kui ka kaupa transportivate logistikaettevõtete jaoks, kelle laod on sel perioodil täis sadu tuhandeid pühadeks soetatud pakke. Erakordsed pakikogused ja suurenenud huvi kaupade tellimise vastu võivad aga pikendada pakkide kohalejõudmisele või nende ümbervahetamisele kuluvat aega, selgitas veebikaubamaja CrazyDeal juht Keith Piibemann.

Piibemanni sõnul tasub kindlasti arvestada, et tänasega on jõuludeni vähem kui kuu aega, mis tähendab, et e-poest kinki tellida soovival kliendil on kasulik juba lähiajal oma ostud sooritada.

Must reede paneb inimesi raha kulutama

"Eelmise sajandi algusest tähistatav Black Friday kuulutab ameeriklaste jõuluostude hooaja avatuks ja toob aasta suurima müügikäibe. Eelmisel aastal võttis ostuhullusest osa 134 miljonit inimest ja müügistatistika järgi kulutas üks ostleja musta reede ajal tervelt 400 dollarit,"lisas Tele2 tootedirektor Katrin Aron.

"Mullu kulutati sel ostupühal internetis kaks korda enam kui aasta varem ehk üle 2,9 miljardi dollari. Statistika järgi tühjendas iga inimene veebis rahakotti keskmiselt 160 dollari võrra,"ütles Aron ja lisas, et hinnanguliselt kolmandik online ostudest tehti telefoniga ja 15 protsenti tahvelarvutitest.

Veel kolm aastat tagasi toimus ostlemine peamiselt jaevõrgupoodides ja netikaubamajades kulutati Black Friday ajal tagasihoidlikud 1,35 miljardit dollarit. Järgneval aastal kasvas veebis tehtud ostude käive 11,5 protsenti ning 2015. aasta tõi juba tõelise internetikaubanduse võidukäigu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.