Uudis

Sotsiaalkindlustusameti iseteenindus täieneb peagi mitme olulise uuendusega

Sotsiaalkindlustusameti uuenenud e-teenindus.Foto: Sotsiaalkindlustusamet

Jaanuari teisest poolest hakkab sotsiaalkindlustusameti iseteenindus täienema mitmete uute e-teenustega. Esimesed uued e-teenused puudutavad perehüvitisi ja sotsiaaltoetuste makseid.

Suvel kaotatakse ära paberil olev abivahendi kaart ning asendatakse digitaalse ja automaatse kaardiga. 1. juulist saavad isad iseteeninduse kaudu hakata vanemahüvitist planeerima.

Aasta alguses lisandub ka turvaline suhtluse funktsioon, mille kaudu saab hakata sotsiaalkindlustusameti ametnikega suhtlema.

Uuenduste tõttu ei kuva eesti.ee hetkel perehüvitisi

Seoses uuele süsteemile üleminekuga on sotsiaalkindlustusameti e-büroo juhi Kersti Vaikmaa sõnul riigiportaalist eesti.ee ära kadunud perehüvitiste nägemise funktsionaalsus. Küll on aga veel ligipääsetav vana eesti.ee portaal, mis kuvab perehüvitise andmeid.

Vaikmaa sõnul on tegu ajutise olukorraga, mis laheneb uue aasta alguses, mil jõuab info sotsiaalkindlustusameti iseteenindusse. Esimesi uuendusi tasub iseteenindusest otsida jaanuari teisest poolest alates.

Esimeste uuendustena tõi Vaikmaa välja kolm muudatust:

  • inimesed saavad iseteeninduses näha talle sotsiaalkindlustusameti poolt laekunud perehüvitiste ja sotsiaaltoetuste makseid
  • inimesed saavad näha perehüvitiste valdkonnas talle määratud erinevaid hüvitisi
  • lisandub suhtluse funktsionaalsus, kus inimene saab (turvaliselt ja digiallkirjastamata) sotsiaalkindlustusametile erinevate teenuste teemal küsimusi küsida ja soove edastada

“Kevadel lisandub veel hulk väiksemaid funktsionaalsusi, kuid aasta keskpaigas jõuavad iseteenindusse abivahendid. See muudatus puudutab kõiki inimesi, kes abivahendeid vajavad ja kõiki teenuseosutajaid, kes abivahendeid pakuvad. Abivahendite teenus muutub automaatseks ja paberil abivahendi kaart kaob ära. See on väga suur muudatus ja toob kõigile osapooltele kindlasti läbipaistvust ja kasutusmugavust juurde,” lisas Vaikmaa.

Alates 1. juulist, mil isapuhkus pikeneb seniselt kümnelt päevalt 30 kalendripäevale on uuendusi oodata ka isadel.

“Isad saava meie iseteeninduses oma täiendavat vanemahüvitist planeerida. Vanemahüvitise maksmist saab edaspidi iseteeninduses kalendrikuude kaupa peatada ja jätkata kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Süsteem võtab isa soovid arvesse ja teavitab sellest puhkusest ka tööandjat, juhul kui isa käib tööl,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.