Uudis

SpaceX saadab järgmisel aastal kaks kosmoseturisti Kuule tiiru peale tegema

Täiskuu vaadatuna rahvusvahelise kosmosejaama ISS pardalt. Foto: NASA

USA kosmosefirma SpaceX teatas esmaspäeva (27.20) hilisõhtul plaanist saata järgmisel aastal kaks kosmoseturisti Kuule tiiru peale tegema.

Ettevõtte teatas uudisest pressiteate vahendusel, kus toodi välja, et nendega võtsid ühendust kaks eraisikut, kes teatasid, et nad tahavad Kuule tiiru peale teha. SpaceX ei avalikustanud nende inimeste nimesid, kuid tõi välja, et mõlemad turistid on neile tasunud juba arvestatava deposiidi.

SpaceX tegevjuhi Elon Muski sõnul on nendega ühendust võtnud huvilistel täiesti tõsi taga ning SpaceX kavatseb nende soovi ära täita. Kuule tiiru peale tegemine võtab firma väitel aega ühe nädala. Turistid, kes lähevad ulmelisele reisile, hakkavad selleks treenima käesoleva aasta lõpus.

Praeguse plaani kohaselt on kavas reis võtta ette juba järgmise aasta teises kvartalis. Enne turistidega tehtavat reisi testitakse süsteemid läbi ilma inimesteta ning seejärel koos NASA astronautidega.

Suurusjärk 80 miljonit dollarit

Ettevõtte tegevjuht ei soovinud reisi maksumust avalikustada, kuid andis mõista, et selle suurusjärk on võrreldav mehitatud missiooniga rahvusvahelisse kosmosejaama ISS. Venelased pakuvad sellist teenust kanderaketiga Soyuz 80 miljoni dollari eest. Musk leiab, et SpaceX võiks taolisi reise turistidele pakkuda kord või kaks aastas ning rahaliselt moodustaks see 10-20% SpaceX aastasest eelarvest.

Võttes arvesse SpaceXi varasemaid lubadusi tasub praegust teadaannet võtta skeptiliselt. Nimelt lubas ettevõtte tegevjuht hakata astronaute lennutama ISS-ile juba sel aastal, kuid praegu ei ole loota, et see soov läheks täide. Lisaks on Musk andnud teada, et esimene inimene jõuab Marsile 2021. aastal.

Märksõnad: , , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.