Uudis

SpaceX saatis edukalt kosmosesse maailma kõige võimsama raketi

Foto: SpaceX

Elon Muski kosmosefirma SpaceX testis eile õhtul edukalt maailma kõige võimsamat kosmoseraketti Falcon Heavy, mille käigus jõudis kosmosesse ka punane Tesla Roadster.

Raketi esimene testlend oli suures osas edukas. Kaks külgmist tõukeraketti maandusid edukalt, kuid keskmine tõukerakett, mis pidi maanduma merel ulpivale parvele, nõnda edukas ei olnud ja hävis. Seni teadaoleva informatsiooni kohaselt sai sel kütus otsa ja see ei suutnud kiirust vajalikult määral vähendada, et edukalt maanduda.

Siiski, kuigi üks tõukerakettidest hävis, siis oli missioon endiselt edukas. SpaceX näitas, et Falcon Heavy on lennukõlbulik, seega võib oodata, et rakett hakkab õige pea tihti lende sooritama.

Raketi lendu sai jälgida ka YouTube’i otsevideo vahendusel, mis on läbi ajaloo teine kõige vaadatum otsevideo platvormil.

Tesla lendab asteroidesse

Testlennuga saadeti kosmosesse ka Elon Muski Tesla Roadster, mis pidi algse plaani kohaselt tegema tiiru ümber päikese ning seejärel eelduste kohaselt põrkuma Marsiga. See siiski nii ei lähe ja oodatust kauem kestnud kütuse tõttu liigub sõiduk hoopis asteroidivöö suunas.

Kosmoses triivivas autos istub ka mannekeen, kes kannab SpaceXi kosmoseskafandrit, mille sarnast võivad tulevikus hakata kandma SpaceXi astronaudid, kes külastavad Marsi.

Kõige võimsam rakett

Falcon Heavy on kõige võimsam kasutuses olev rakett terves maailmas. Sel on 27 mootorit ja see suudab kosmosesse kanda kuni 63 500 kilogrammi kaupa. Võrdluseks, võimsuselt teine kosmoserakett suudaks oribiidile lennutada umbes kaks korda vähem kaupa.

Falcon Heavy raketi abil saaks SpaceX hakata Rahvusvahelisse Kosmosejaama lennutama inimesi, mooduleid või muid tarbeid, mis seni nõrgemate rakettidega võimalik ei olnud.

Tõukerakettide maandumine. Foto: SpaceX

Sarnaselt ettevõtte teisele raketile, Falcon 9 kosmoseraketile, suudavad ka Falcon Heavy tõukeraketid maanduda ja neid saab uuesti kasutada, hoides seega kokku kuludelt.

Falcon Heavy pidi algselt esimese testlennu tegema aastaid tagasi, kuid erinevad probleemid lükkasid arendust edasi.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.