Spetsialistid selgitavad, miks ei tohi nutiseadet suvise ilmaga kunagi autosse jätta

Mõranenud ekraanidega telefonid.Danilo Balducci/Sintesi/SIPA

Internetis telefonide ja sülearvutite kasutuskogemusi lugedes märkab ohtralt juhtumeid, kuidas inimene väidab, et seadme ekraanile on tekkinud iseenesest mõra.

Nii räägib näiteks üks kasutaja Apple’i foorumis.

“Pärast oma telefoni autosse jätmist leidsin ekraani paremalt alt nurgast suure mõra. Ma ei teadnudki, et see võib juhtuda!” imestab ta.

Kümme aastat MacBookide parandusega tegelenud Steven Klein räägib Quoras, et on näinud oma ametiaja jooksul mitmeid sülearvuteid, millel on ekraan justkui iseenesest katki läinud.

“Need on sülearvutid, mis jäeti kuuma ilmaga autosse,” kirjutab ta.

Sama võib juhtuda ju ka Eestis suvise ilmaga. Testid on näidanud, et kui õues on pea 30 kraadi sooja, võib temperatuur autos tõusta isegi kuni 70 kraadini.

Näiteks Apple’i telefone tohib hoida kuni 45-kraadises kuumuses. Sealt edasi riskid juba seadme kahjustamisega. Sarnased maksimumtemperatuurid on ka teistel tootjatel.

Apple’i veebilehel on tegelikult selle kohta ka ametlik hoiatus: “Ära jäta oma seadet palava ilmaga autosse, sest sellisel juhul võivad temperatuurid tõusta väga kõrgeks,” seisab seal.

Telia kauba ja seadmete grupi tehnilise teeninduse juht Tanel Peep ütles, et kuuma päikese käes olevas autos võib temperatuur tõesti tõusta oluliselt kõrgemaks kui seda on erinevate seadmete hoidmiseks ette nähtud temperatuur, kasutamiseks sobilikust temperatuurist rääkimata.

“Veel võivad olukorda mõjutada autosse jäetud muud esemed, näiteks armatuurlauale sobiva nurga alla unustatud prillid või binokkel, mis omakorda võimendavad otseste päiksekiirte tugevust. Üheks selliseks esemeks võib olla ka tavaline veepudel,” rääkis Peep.

Peep tõi välja, et USAst on teada juhtumeid, kus veepudeli autosse unustamine on põhjustanud lausa tulekahju.

“Kui mõne sellise võimendusteguri ette satub ohvrina telefon või sülearvuti, siis kindlasti ei tunne seade end nendes oludes ülearu mugavalt,” ütles ta.

Veel üks aspekt, millega tasub tema sõnul arvestada, on seadme varasema kasutamise tõttu temasse kogunenud sisepinged (näiteks telefon on saanud taskus kandmise tulemusena painutada või maha kukkunud vms).

“Sellised kahjustused võivad täiendavate ekstreemsete olude lisandumisel ehk tõesti kulmineeruda mõne komponendi riknemisega,” ütles Peep.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.