Uudis

Stanfordi ülikooli loodud tehismõistus oskab määrata inimese orientatsiooni, kuid võib seda teha ebaseaduslikult

USA-s asuva Stanfordi ülikooli teadlased töötasid välja tehisintellekti, mis kasutab luba küsimata inimeste poolt tutvumisportaalidesse postitatud fotosid, et õppida vahet tegema homo- ja heteroseksuaalsetel inimestel.

Testuuringute kohaselt suudab tehisintellekt vahet teha hetero- ja homoseksuaalsetel meestel 81% täpsusega ning hetero-ja homoseksuaalsetel naistel 74% täpsusega. Uuringus lasti tehisintellektil analüüsida 35 000 fotot, mis pärinesid erinevatest tutvumisportaalidest.

Internetieetika eksperdi ja Wisconsini ülikooli professor Michael Zimmeri sõnul on selline teguviis aga küsitav. Tema sõnul õpetatakse robotit inimese näokumerusi analüüsides arvama, kas tegemist on homoseksuaaliga või mitte. “Küsimus on siin selles, et kas need inimesed, kelle fotosid kasutatakse, on sellega üldse nõus,” ütles Zimmer. Tema sõnul on vähetõenäoline, et robot kuigi täpselt oma ülesandega hakkama saab.

Tartu Ülikooli kommunikatsioonieetika nooremteadur Marten Juuriku sõnul on heaks tavaks see, et inimesi teavitatakse, enne kui nende postitatud pilti või postitust mõne uuringu tarbeks kasutatakse. Juuriku sõnul on sotsiaalmeedia uurimine üleüldiselt keeruline, kuna mõnikord on kasutajate nõusoleku küsimine raske.

Andmekaitse inspektsiooni haridus- ja teadusvaldkonna vaneminspektor Liisa Ojangu ütles, et näeb inimeste sotsiaalmeediasse postitatud piltide loata kasutamises vastuolu. Ojangu sõnul loetakse inimeste pilte isikuandmeteks.

Ojangu ütles, et isikuandmetekaitse seaduse järgi tohib neid töödelda ainult isiku nõusolekul või seadusest tuleneval alusel. Ta sõnul on teadustöö raames võimalik andmekaitse inspektsioonilt taotleda luba isikuandmete töötlemiseks, kuid selleks peavad olema täidetud teatud tingimused.

“Esiteks peaks sellise uuringu läbiviimiseks olema ülekaalukas avalik huvi, mis selle uuringu puhul on veidi kaheldav,” lausus ta. Teine tingimus on Ojangu sõnul see, et uuringut peab olema võimatu või väga raske läbi viia ilma andmekaitse inspektsiooni loata.

Ta lisas, et valedesse kätesse jõudnuna võib niisugune tehisintellekt inimestele ka kahju teha. “Kui see robot hakkab inimeste kohta jagama infot, et kes on homo ja kes mitte, ning sellega kaasneb inimesele mingisugune tagajärg, siis on see seadusega keelatud,” sõnas ta.

Artikli autoriks on Markkus Pulk, kes on Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni eriala tudeng.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.