Stanfordi ülikooli teadlasete poolt loodud plastkile võib tulevikus nutiseadme süttimise ära hoida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
akukile.png

Liitiumioonakud on levinud sülearvutites, nutitelefonides, elektriautodes ja mitmetes teistest seadmetes. Tänini on agaolemas oht, et kahjustuse tagajärjel võivad need põlema minna. Stanfordi ülikooli teadlased arvavad, et on nüüd selle probleemi lahendanud ja nende sõnul piisab akude ehitusse odava plastkile lisamisest.

Põlengud võivad liitiumioonakudes tekkida näiteks siis kui tekkib lühis, mis põhjustab temperatuuri tõusu. Teadlased on sellele probleemile pikalt lahendust püüdnud leida, kuid senised meetodid ei võimalda akut pärast ohu eemaldamist enam kasutada.

Stanfordi ülikooli akueksperdile Yi Cuile see ei sobinud. Koos keemiainseri Zhenan Baoga lõi ta plastkile, mis juhib elektrit ainult teatud temperatuurini. Kui aku temperatuur tõuseb üle selle, kaotab polümeer elektrijuhtivuse ja hoiab põlengu tekke ära. Normaalse temperatuuri taastumisel hakkab plastkile jälle elektrit juhtima ja aku saab oma tööd jätkata.

Lawrence Berkeley Riikliku Laboratooriumi keemiainsener ja akuekspert Vincent Battaglia ütlesajakirjale Science antud kommentaaris, et tegu on väga huvitava lahendusega, mis võib tulevikus isegi elusid päästa. Siiski juhtis ta tähelepanu sellele, et seni on katseid tehtud ainult normaalsete pingete juures. Kui akudes peaks tekkima kõrgem pinge, ei pruugi plastkile aidata.

Kui sind huvitab uue polümeeri täpne keemia, loe ajakirjas Nature Energy avaldatud artiklit, mis on täismahus tasuta kättesaadav.

Avapilt: Chen et al., 2016/Stanford

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.