Uudis

Surmaähvardused ja lauskommenteerimine: kuidas netiahistaja mitmeid tütarlapsi hirmu all hoiab

Pilt on illustratiivne.

Sotsiaalmeedias on üks Eesti mees viimasel ajal korduvalt noori naisi ahistanud ja neid surmaga ähvardanud. Geeniuse küsimuse peale tema tegude kohta soovitas ahistaja kannatanul mitte Facebookis olla, sest kus mujal saab end üldse välja elada kui mitte seal.

Veebikontstaabli hinnangul on ahistaja teguviis seadusevastane, kuid politseisse keegi pöördunud ei ole. Geenius soovitas kannatanutel seda teha ja avaldame alljärgneva loo lootuses, et see vähendab netipervertide julgust sotsiaalmeedias naisi ahistada.

Kõik sai alguse marjamüügist

Lugu sai alguse mõned nädalad tagasi, kui marjade müügiga tegeleva Leanikaga võttis Facebookis ühendust Deivit Pilleri nimeline mees, kelle sooviks oli tellida kaks liitrit mustikaid. Kuna vestluses jäid osad kontaktandmed lahtiseks, siis ei võtnud Leanika tellimust töösse ning kokkulepitud aeg mustikate üle andmiseks läks mööda.

Reaktsioon, mis Deiviti poolt järgnes, oli aga üsnagi ehmatav. Roppuste ja solvangutega ei piirdunud ta mitte vaid ühes sõnumis, vaid jätkas seda päevi, kuniks Leanika ta säärase käitumise peale blokeeris. Deivit jätkas aga sõimlemist ja Leanikale ähvarduste pildumist avalikus kommentaariumis.

Ohvreid on olnud rohkem

Leanika pole aga ainus, kes Deiviti sõimulaviini ohvriks on langenud. Tütarlapsi, keda ta internetis kiusanud on, on Geeniusele teadaolevalt kümmekond.

Kirjade sisu ulatub teise halvustamisest (“sa oled üks 20a bitch kes arvab veel et on maailma naba”) kuni väga otseste ja vulgaarsete ettepanekuteni välja: ” 200eur poole tunni eest sulle. Easy money. Saad pärast sünnat lisa raha teenida.”

Lisaks on ta mitmel korral erinevaid inimesi surmaga ähvardanud.

Politseisse pole keegi mallanud pöörduda hirmus, et Piller lubatud ähvardused ka tõeks teeb.

Geeniusele kinnitas mehe käitumist ka ta endine elukaaslane, kes käskis naisel agressiivsel toonil välja kolida, kui viimane ühel reede õhtul sõbrannadega välja soovis minna. Pärast kooselu lõppu on aga Deivit tütarlapse töökohas käinud teda ahistamas.

Ahistaja vabandus: Ärge siis kasutage Facebooki

Oma selgituses Geeniusele ütleb Deivit: “Olen viimase paari aasta jooksul saanud korduvalt haiget inimeste käest keda olen armastanud ja hoidnud. Mõistate?”

Ajakirjaniku küsimuse peale, kas seepärast teeb ta haiget teistele, et on ise haiget saanud, vastab Piller jaatavalt, ning täpsustab: “Ja üleüldse kui inimene ennast sotsiaalmeedias välja elada ei saa siis kus veel???” ning soovitab oma ohvritel proovida elu ilma Facebookita, kui see neile nõnda suurt traumat põhjustab.

Veebikonstaabel Maarja Punak ütleb, et Deiviti käitumine on seadusevastane.

“Inimesega, kes ei saa aru sellest, kui talle öeldakse, et tema saadetud sõnumid on solvavad ja sobimatud, ei ole mõtet pikka vestlust pidada. Eriti, kui on tegemist täiskasvanuga, mitte noorukiga, kelle suhtlemisoskused on veel olematud,” selgitas veebikonstaabel Maarja Punak kommentaaris Geeniusele.

Tema sõnul on veebikonstaabli võimuses võtta ahistajaga kaebuse peale ühendust ning selgitada, et viimane käitus valesti ja tegemist on seadusevastase käitumisviisiga.

Kui ikkagi isik hakkab ka päris elus kontakti otsima, võib tema tegevus juba täita ahistava jälitamise koosseisu ja tähendada ahistaja jaoks kriminaalkaristust. Punak soovitab ka tegevusi, mida tülitatavaga sotsiaalmeedias ette võtta, et olukorda lahendada püüda.

  1. Anda kohe selgesõnaliselt ja üheselt mõistetavalt teada, et selline lähenemine ja tekst ei meeldi ja soovid, et ta selliste tekstide saatmise lõpetaks.
  2. Isik blokeerida.
  3. Vajadusel hoiatada ka lähimaid sõpru, et nad teda enda sõpradeks ei lisaks ega temaga vestlust alustaks. Võib oma ebameeldivat kokkupuudet kirjeldada, kuid ma ei soovita pilte sõnumitest jagada – hoiame ise enda sotsiaalmeedia puhtana ja ärme teeme sellistest piltidest midagi sellist, mis meid enam ei ehmata.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.