Uudis

Suur Euroopa andmeside hindade võrdlus: Eesti juhib ühes kategoorias

andmeside.jpg

2015. aastal võeti Euroopa parlamendis vastu telekommunikatsioonipakett, millega keelustatakseEuroopas rändlustasud alates 2017. aasta juunist. Sellest ajast saadik on Euroopa Liidukoridorides vaieldudmobiilse andmeside hindade üle, mis kõiguvad üle Euroopa ühest äärmusest teise. Suur uuring näitab, milline seis EL-is praegu on ja mille poolest Eesti mobiilside turg Euroopas hästi silma paistab.

Nimelt koostas Euroopa Komisjon teist aastat järjestraporti, kus võrreldakse mobiilse andmeside teenuse hindu riigiti. Raport sisaldab andmeid 85 sideoperaatori poolt pakutud teenuste kohta kokku 34 riigis. Võrreldud riikide seas on kõik EL-i liikmesriigid ning USA, Lõuna-Korea, Norra, Island, Türgi ja Jaapan. Oktoobris avalikustatud raport sisaldab tänavu veebruaris kogutud andmeid.

Raportis võrreldakse telefonidele ning tahvel- ja sülearvutitele pakutavaid sideteenuse pakette. Sarnaselt mullu koostatud raportiga tõdeb komisjon ka tänavu, et EL-i siseselt on teenuste hinnad kohati väga erinevad. Siiski on märgata, et eelmise raporti koostamise ajast on hinnad veidi langenud.

Raporti koostamisel võeti aluseks 2012. aastal valminud OECD mobiilse andmeside metoodika, mis võtab arvesse kuutasu, ühekordseid kulusid ning kasutustasusid. Võrdluse saamiseks koostati kuus erinevat kasutamisprofiili. Raportisse lisati vaid kõige soodsama paketi maksumus.

Sülearvuti

Tahvelarvuti

Mobiiltelefon

Profiil 1

500 MB

250 MB

100 MB + 30 kõne

Profiil 2

1 GB

500 MB

500 MB + 100 kõne

Profiil 3

2 GB

1 GB

1 GB + 300 kõne

Profiil 4

5 GB

2 GB

2 GB + 900 kõne

Profiil 5

10 GB

5 GB

2 GB + 100 kõne

Profiil 6

20 GB

10 GB

4 GB + 900 kõne

Eesti juhib vaidühes kategoorias

Mobiiltelefonidele pakutavate pakettide seas on kõige soodsamad hinnad Taanis, Itaalias, Lätis ning Suurbritannias. Võrreldes mullusega on soodsamaid pakette hakatud pakkuma Austrias ning Rootsis. Kõige kallimate hindadega paistavad silma Bulgaaria, Ungari ning Malta. Keskmisest kallimad paketid on ka Tšehhis, Kreekas, Portugalis ning Slovakkias.

Süle- ja tahvelarvutitele pakutavate pakettide puhul on tulemus aga mõneti teistsugune. Soodsad paketid on saadaval Taanis, Austrias, Poolas ning Rootsis, kuid selles kategoorias on kõige rahakotisõbralikum EL riigiks Eesti. Kõige kallimat teenust pakutakse Tšehhis, Slovakkias, Portugalis, Küprosel, Saksamaal, Hispaanias ning Belgias.

Et teenuste hindade vahe oleks paremini võrreldav, pandi see vastakuti töötasuga. Sellest tulenevalt leiti, et Bulgaarias ning Ungaris kulub igakuiselt mobiiltelefoni teenuse peale 7% töötasust. Austrias ning Taanis on sama näitaja 1,5% juures. Euroopa Liidu keskmine jääb 1,7 – 3,1% juurde. Süle- ja tahvelarvutite osas on näitajad veidi väiksemad, EL keskmine on 0,5 – 2,5%.

Lisaks sideteenusele sisaldasid mobiiltelefonide paketid ka seadme maksumust. Kõigis võrreldud profiilides ning kategooriates on mullusega võrreldes hinnad langenud Soomes, Maltal ning Rootsis.

Võrreldes ELi keskmist mobiiltelefonidele pakutud teenuseid muude riikidega selgub, et enam-vähem võrdsel tasemel ollakse USAs pakutavate teenustega. Suurema andmemahuga mobiiltelefoni pakettide puhul on aga liidriks Jaapan. Süle- ja tahvelarvutitele pakutavates suurema andmemahuga pakettides on kõige soodsamad paketid saadaval Lõuna-Koreas.

Raportiga saad lähemalt tutvuda siin.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.