Uudis

Suur üleskutse: aita vanematel turvaliselt internetis toimetada

Peeter Marvet õpetab, kuidas salasõnadega ümber käia.Foto: Kuvatõmmis/RIA

Riigi infosüsteemi amet alustab 1. oktoobril küberturvalisuse kampaaniaga, mis keskendub küberteadlikkuse tõstmisele vanemaealiste seas, kes ei ole sealsetest ohtudest nii hästi informeeritud. Kampaania koduleht www.itvaatlik.ee koondab lihtsad nõuanded turvaliselt internetis toimetamiseks.

Kampaania raames on tehtud õpetusvideod eesti ja vene keeles.

RIA peadirektori Margus Noormaa sõnul pööravad inimesed aina rohkem tähelepanu küberturvalisusele, kuid teadmiste lüngad pole kadunud.

“Teenused kolivad järjest enam internetti ning füüsilisi kontaktpunkte riigi ja ettevõtetega jääb üha vähemaks. Nii peavad paratamatult ka varem arvutitest eemale hoidnud inimesed oma asjad internetis joonde ajama. Arvutitega koos üles kasvanud noortele ei valmista küberruumis toimetamine probleeme, kuid raskusi võib tekkida vanemaealistel, kes astusid poolel teel rongile. Uuringud on näidanud, et noored internetikasutajad teavad üldjuhul vanematest paremini, kuidas küberruumis turvaliselt käituda,” sõnas ta.

Tallinna ülikooli Eesti demograafia keskuse teaduri Tiina Tambaumi sõnul ei ole Eestis järjepidevat täiskasvanute digioskuste õpetamise süsteemi ning seepärast on oluline, et nooremad neid tehnoloogia arenguga kaasas käimiseks juhendaksid.

“Kui koolihariduses tegeletakse digioskusega, siis täiskasvanutel käib küberturvalisuse teadmiste omandamine juhuslikult. Kuni vanemaealisel puudub tugisüsteem digioskuste õppeks, ei saa teda ka panna täielikult vastutama ebaturvalise käitumise eest virtuaalmaailmas. Nooremaealised on vanematele inimestele nüüd ja edaspidi loomulikeks juhendajateks, sest tehnoloogia areng loob kogu aeg vajaduse omandada uusi oskusi,” ütles teadur.

Teavitusüritused raamatukogudes

Kampaania raames toimuvad Tallinnas ka vanemaealistele suunatud tasuta teavitusüritused koostöös Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudiga. Osalejad saavad ülevaate küberturvalisuse põhitõdedest ning tudengid ja raamatukogu töötajad aitavad kohapeal ka praktilise nõustamisega.

Tallinna Keskraamatukogus toimub eestikeelne üritus esmaspäeval, 14. oktoobril algusega kl 11 peamaja suures saalis ja venekeelne üritus neljapäeval, 17. oktoobril algusega kl 11 võõrkeelse kirjanduse osakonna saalis.

Eesti Rahvusraamatukogus toimub eestikeelne üritus esmaspäeval, 21. oktoobril algusega kl 10 ning samuti avatakse nõuandepunktid, kus saab kord nädalas privaatsematel teemadel ekspertide käest nõu küsida.

Kampaania koostööpartnerid on Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing, Tallinna Keskraamatukogu, Eesti Rahvusraamatukogu, Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituut, Kaitseliit Solaris Keskus ja turundusagentuur Havas.

Eesti ja venekeelsed abivideod ja lihtsad nõuanded turvaliselt internetis toimetamiseks leiab kampaania kodulehelt www.itvaatlik.ee

Kampaaniat rahastatakse Euroopa Liidu struktuuritoetuse toetusskeemist „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine“ (Euroopa Regionaalarengu Fond).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.