Suur üleskutse: jäta raha omadele, neil on seda rohkem tarvis

Vii eurod omadele ja tulevik paistab helgem.FOTO: Shutterstock

Palun jäta raha omade kätte. Nii jõuab see kiiremini sinu ja teiste eestlaste kätte tagasi, kirjutab ettevõtja ja Smaily asutaja Erkki Markus arvamusloos.

Kas mäletad kõiki neid Insta ja Facebooki postitusi, mida su sõbrad ja tuttavad hakkasid märtsi keskel innukalt jagama? Ja kas mäletad, et siis hakkas neid postitusi tulema ka kohvikult, kus sa enne kodukontorisse kolimist lõunal käisid. Siis sellelt pagarikojalt, kust sa tööle sõites ahjusooje kanapirukaid kaasa ostsid. Siis tuli ka selle sushikoha postitus, kus maailma parimat küpsetatud tempurat tehakse. 

Ja näed, see autoremonditöökoda, kus sa õli ja rehve vahetada, pani ka hea pakkumise üles – tasuta õlivahetus. Ja siis see restoran hakkas kojuvedu pakkuma? Näe, pilt ka postituse juures – juhataja pakib krevetisalatid ja lambakotletid karpi ja viib oma autoga klientidele koju kätte! Oo… ja see talupidaja, kellelt aeg-ajalt mune ja värsket kraami ostad, pakub nüüd ka kojuvedu ja tasuta kartulit kauba peale. Super värk, kas pole!?

Tead, ei ole! Kriis pole kõiki neid väikseid ettevõtteid üleöö härdaks muutnud, et nad kollektiivselt ja missioonitundest oma klientidele nii soodsaid ja südamlikke pakkumisi tegema hakkasid ja sulle kaupa koju kätte toovad. See on rohkem tingitud sellest, et neil on praegu hirm. Reaalne, painav ja talumatu hirm tuleviku ees.

Ettevõtjaid valdab hirm

Need tuhanded kohalikud ettevõtjad, nende seas ka su autoremondilukksepp ja pagariäri omanik, ei lähe juba mitu nädalat heatujuliselt voodisse, vaid nad kardavad seda nagu väike laps, kes arvab, et pimeda toa kapis on kollid. Ongi, aga need on väikese kohaliku ettevõtja „kollid“ – eurod, sendid, üüriarved ja intressid, mis kollitavad praegu hullemini kui kunagi varem. 

Näiteks seda restorani omanikku, kes sulle naeratuse saatel ilusas karbis lambakotletid koju kätte tõi, kollitas samal ajal mõte, et kas tänase ringiga õnnestus tal teenida piisavalt, et õhtul kokale maksta ja homse ringi jaoks mõni liiter kütust paaki juurde tankida.

Sushikohast öeldi, et ooteaeg on kaks tundi? Järelikult tööd jagub ja pappi tuleb, arvad sa? Ei, sest see 40-kohaline saal seal sushirestos on praegu tühi ja kojuvedu on selle koha viimane õlekõrs, mis aitab selle tühja saali rendiarveid maksta.

Saad sa aru, et neil on sinu raha praegu reaalselt vaja. Sinu, minu ja teiste raha, kes oskavad hinnata ja austada väikeärisid ja kohalike ettevõtjaid. Ja ära muretse, nad ei sõida selle rahaga palmi alla (ei saagi ju), nad ei vaja seda raha ka uue teleka või kodukino ostmiseks. Ei, nad ei osta endale uut autot, murutraktorit ega ATV-d.

Neil on vaja su raha praegu selleks, et ellu jääda, arveid maksta ja leib lauale panna. Selleks, et ka olukorra taastudes saaksid sa oma sushit, kanapirukaid ja õlivahetusi. Et sa saaksid astuda päriselt oma lemmikrestorani, süüa oma lambakotletti ja juua seda head proseccot. Ja osta ka järgmistel lihavõtetel neid mahedaid kanamune.

Suurte asemel väikesed

Kui sa oled üks neist õnnelikest inimestest, kel töö alles ja palk kärpimata, siis nüüd on koht, kus peaksid tegema omad järeldused ja otsustama, kas kiruda edasi suure poeketi kojukande järjekordi või helistada vahelduseks sellele väiketalunikule ja küsida, mis tal veel peale munade ja kartuli pakkuda on.

Või kui kibeled ikka suurest poeketist tellima, siis lase käia, aga proovi valida kodumaised kaubad. Näiteks Saaremaal on tipptasemel piima- ja lihatööstused, pluss terve hulk väiketootjaid, kes kõik head ja paremat söögi- ja joogikraami toodavad. Ja neile on su toetus praegu väga oluline. 

Asi on tegelikult veelgi lihtsam – tarbi neid tooteid ja teenuseid, mida sa siiani oled tarbinud, aga veendu, et edaspidi oleks need kodumaist päritolu. Sest nende eest makstud raha jõuab ringiga tagasi meie inimestele ja meie majandusse. 

Kui oled ettevõtja, siis on sul samuti võimalik oma panus anda, et su raha kodus püsiks. Alustuseks vaata kriitilise pilguga üle, kus su ettevõtte digimaailm pesitseb – kes majutab su veebi, mis CRM platvorm su firmas kasutusel on, mis süsteemi peal e-pood tiksub või kelle abil uudiskirjad klientideni jõuavad. Kui selgub, et kasutusel on mõni välismaine tarkvara või teenus, siis palun kaalu võimalust võtta kasutusele mõni Eesti alternatiiv! 

Vali ka Eesti teenuseid

Usu, meil on reaalselt olemas nii vinget tarkvara, mis teeb oma kasutusmugavusega, hinna, klienditoe ja personaalsusega silmad ette suurele osale välismaistele alternatiividele.

Meil on olemas Zone, Veebimajutus ja Voog – ja nemad on koheselt valmis selleks, et su e-äri loetud päevadega käima tõmmata, su firma veebiasju oma kiiretes ja turvalistes serverites hoida ja muu virtuaalse kraami haldamise lihtsaks teha.

Ja kui sa ei tea täpselt, kuidas need asjad käivad, siis helista neile ja nad on nõus pool tööd sinu eest ära tegema. Veebimajutuse vahetus võib olla veelgi lihtsam, kui telefonioperaatori vahetamine. 

Oled oma e-äri käima saanud, aga ei tea, kuidas sellest kliente teavitada? Ka siin saab aidata kodumaine Smaily, mis aitab viia kõik su pakkumised, uudised ja teated klientideni ning seda kiirelt ja lihtsalt.

Meil veel Scoro ja Pipedrive, mis sobivad igas suuruses firmade äriprotsesside, müügitegevuse ja klientide haldamiseks. Meil on Fienta, mis aitab igal kodus istuval muusikul kodukontserdi püsti panna ja sellele pileteid müüa. Et raamatupidamine ka segasel ajal laitmatus korras püsiks, on olemas Merit ja SimplBooks, mis su elu lihtsamaks teevad.

Kutsu appi suunamudijad

Okei, kui sellised muutused tunduvad liiga radikaalsed, et nendega kohe alustada, siis proovi vähemalt osa oma ettevõtte reklaamiraha koju jätta. Keera tasulised reklaampostitused Instagramis ja Facebookis mõneks ajaks kinni ja vii see raha hoopis Eesti blogijate ja juutuuberite kätte.

Meil on täiesti kodumaised Mallukas, Paljas Porgand, Henry ja veel sajad andekad tegijad, kellel on võimekus su tooteid ja teenuseid testida, filmida, pildistada ja arvustada ning tulemust näevad tuhanded, kui mitte kümned tuhanded inimesed, kes praegu kodus tundide kaupa blogisid loevad ja YouTube-i kanaleid passivad. 

Kui sa ei tea, millisele suunamudijale oma raha viia, siis on olemas kodumaine Promoty, kes kraabib sotsiaalmeedia avarustest kokku just need Eesti sisuloojad, kes sobivad sinu toodete ja teenuste reklaamimiseks. Ja ära arva, et sisuloojad tegelevad ainult näokreemide testimise ja klantspiltide klõpsimisega.

Ajad on muutunud ja meil on olemas ka autohulludest sisuloojaid, kes suurima rõõmuga promovad su rehvivahetust, töökoda või varuosade tellimiskeskust. Meil on aiandusgurudest sisuloojaid, kes võtavad rõõmuga su kõpla, reha ja kobesti testimiseks ning õpetavad oma jälgijaid ise toitu kasvatama.

Tahad näidata, et sinu ehitusmaterjale kasutades saab igaüks ise remondi ära teha? Pole probleemi – sisustus-, ehitus- ja remondiblogisid on jalaga segada. Lasteriiete veebipood – anna ainult beebiga kodus istuvale blogijale võimalus ja ta teeb kõik, et su poel hästi läheks.

Trenniblogid, pereblogid, autoblogid – neil kõigil on tuhandeid igapäevaseid püsilugejaid. Nii et jälle mõttekoht – kas lubad Facebookil oma krediitkaarti edasi tuulutada või annaks need mõnisada eurot kellelegi, kes on nõus veidi rohkem vastu anda, kui mõnisada pikslit ja näpuotsaga tähemärke. 

Nii et palun, jäta raha omade kätte. Nii jõuab see kiiremini sinu ja teiste eestlaste kätte tagasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.