Uudis

Suur võidusõit Bolt vs Bolt: kas kiiremini ja odavamalt saab takso või tõukerattaga?

Kell on 16.56 Tallinna südalinnas Ahtri tänaval, Geeniuse kontori ees. Juba on näha, et tipptund kogu tuure, autosid on linnas palju ja kõik üritavad kuhugi jõuda.

See on täpselt õige hetk, et teha üks väike test: kas sellisel hetkel on linnas mõttekam liigelda tõukeratta või autoga. Kas väike tõukeratas on kiirem kui auto?

Et asi oleks veel huvitavam, otsustasime selle võistluse teha Bolt vs Bolt stiilis. Üks meist võttis Bolti tõukeratta, teine tellis Bolti takso. Startisime täpselt samal hetkel samast kohast ja sihtkohaks oli Kristiine keskuse parklapoolne uks.

Miks just see? Sest esiteks on see piisavalt kaugel, teiseks pole sinna südalinnast ühistranspordiga just väga mugav minna, sest trammid sinnapoole ei liigu ning kolmandaks peab Kristiine keskusesse jõudmiseks läbima kas Liivalaia tänava või Põhja Puiestee ja Tehnika tänava ehk et potentsiaali ummikuteks just nagu oli.

Üks, kaks, kolm, läks!

Nii takso kui tõukeratas liikusid täpselt sama marsruuti mööda: Ahtri tänavalt Põhja Puiesteele, sealt Toompuiesteele, Balti jaama eest läbi, seejärel parempööre Tehnika tänavale ja sealt otse kuni Kristiine keskuseni välja.

Vähemalt sellel marsruudil tõukerattaga erilist lõikamise võimalust ei ole. Peame kinni reeglist, et liikuda tuleb mööda kõnniteed, jalakäijaid proovime mitte alla ajada ning foori taga ootame ilusti, kuni tuli roheliseks läheb.

Üldiselt on liiklemine tõukerattaga täitsa okei. Kiirus on pidevalt 20-25 km/h ligi, jalakäijad paistavad küll vastu tulles veidi hirmunud, aga ohtlikke olukordi ei teki. Kui mõned kõrged äärekivid välja arvata, ei valmista kogu sõit mingit erilist ebamugavust. Ilm on ka soe, päike paistab ja väike tuul jahutab mõnusalt.

Takso on kohal 13 minutiga, kell 17:09 ja sõit maksab 5.20.

Tõukeratas on kohal 19 minutiga kell 17:15 ja sõit maksab 1.90. Praegu kehtib tõukerataste puhul sooduskampaania, kus sõidualustustasu 50 senti ei küsita, seega tavahind oleks olnud 2.40.

Järeldused?

Mingil kummalisel kombel polnud sel marsruudil linnas mingeid ummikuid ega isegi mitte suurt liiklust, nii et kohalejõudmine läks taksol selle võrra lihtsamalt. Võib-olla oleks tõukeratas taksot suurte ummikute korral võitnud, võib-olla mitte.

Üldiselt on aga selge, et tõukeratas pole Tallinnas taksost kiirem, kuid kindlasti on ta tunduvalt odavam. Ja paljude jaoks ka kindlasti lõbusam.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.