Uudis

Suurbritannia teadlased hakkavad inimembrüote geneetilist koodi muutma

dna.jpg

Suurbritannia Inimeste Viljastamise ja Embrüoloogia Ametkond (HFEA) on andnud maailmas esmakordselt ametliku loa teadlastele muuta inimembrüote geneetilist koodi, kirjutab ajakiri Nature. Luba anti Dr. Kathy Niakani rühmale Francis Cricki instituudist, kes püüavad mõista embrüo edukaks arenguks vajalikke geene.

Inimembrüote geneetiline muundamine on olnud pikka aega väga vastuoluline teema. Eelmisel aastal ilmunud teated, et Hiina teadlased olid juba inimembrüoid muutnud, lahvatasid teadlaste seas pika ja tõsise diskussiooni sellest, kuivõrd eetiline antud teadustöö olla saab.

Peamine, mida kardetakse, on niinimetatud disainerbeebideloomise võimaldamine. Paljudele põhjustab hirmu tulevik, kus firmad saavad vanematele pakkuda võimalust valida spetsiifilisi omadusi oma tulevasele lapsele. Selle pärast on enamikriikekeelanud ka modifitseeritud embrüote kasutamise viljastamisel. Lubatud on vaid teadustöö, mille järel embrüod hävitatakse.

Dr. Niakini rühm ei muunda embrüoid selleks, et neid viljastamisel kasutada. Eesmärk on uurida, millised geenid on oluliselt embrüo arengu kõige varasemas staadiumis ning millist mõju need avaldavad. Selle info põhjal on võimalik tulevikus paremini mõista, miks vahel viljastumine ei õnnestu ja kuidas tõsta in vitro viljastamise efektiivsust. Teadlased lubavad modifitseeritud rakud seitsepäeva pärast viljastamist hävitada.

Francis Cricki instituudi direktori Paul Nurse’i sõnul on see rõõmustav, et Dr. Niakani taotlus kiideti heaks. "Dr. Niakani kavandatud teadustöö on oluline mõistmaks, kuidas terve inimembrüo areneb ja täiendab meie teadmisi in vitro viljastamise edukusest, kuna annab infot inimese arengu kõige varasemast etapist,"ütles Nurse.

Foto: MIKI Yoshihito/Flickr

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.