Suure andmelekke tõttu algatas AKI kuuluta24.ee portaali osas menetluse

Kuvatõmmis portaalist kuuluta24.ee.Foto: Kuvatõmmis

Andmekaitse inspektsioon (AKI) algatas eile kuulutusportaali kuuluta24.ee osas järelevalvemenetluse. Geenius kirjutas eile, et portaalis toimus enam kui aasta tagasi leke, mille käigus läksid liikvele 27 000 kliendi e-posti aadressid ja paroolid.

Lekke toimumisest sai portaal teada alles tänavu juunis, kui sellele pööras tähelepanu riigi infosüsteemi amet (RIA). Portaal on tänaseks kasutajaid lekkest informeerinud ning kuna samade kontoandmetega enam keskkonda sisse ei saa, on RIA sõnul lekke puhul ohuks eelkõige paroolide korduvkasutamine teistes keskkondades.

AKI uurib andmelekke asjaolusid

AKI avalike suhete nõunik Signe Heiberg ütles, et inspektsioon alustas eile Imperal Varad OÜ suhtes omaalgatusliku järelevalvemenetlusega, et uurida kuulutuskeskkonna veebilehel kuuluta24.ee toimunud andmelekke asjaolusid. Ameti vaneminspektor Maria Muljarova selgitas, et inspektsioonil on õigus nõuda ettevõttelt selgitusi ja muud teavet.

“Omaalgatusliku järelevalve algatamise vajaduse tingis Imperal Varad OÜ tänavu suvel 28. juunil saadetud märgukiri, millega ettevõtte teavitas kuuluta24.ee keskkonna andmelekkest 2019. aasta mais, millest ettevõte ise sai teada CERT.EE-lt käesoleva aasta juunis,” ütles Muljarova.

Vaneminspektor Muljarova lisas, et kui intsidendi tagajärjeks on oht või potentsiaalne oht inimeste õigustele ja vabadustele, pidanuks nõuete järgi ettevõtte esitama inspektsioonile juhtunu asjaolusid ja ulatust kirjeldav rikkumisteate hiljemalt 72 tundi pärast andmelekkest teada saamist. 

“Kuna inspektsioon sai ettevõttelt vaid vähese infoga märgukirja juhtunu kohta, tuleb nii intsidendi asjaolude, selle ulatuse kui inimestele tekitatud privaatsuse riive väljaselgitamiseks viia läbi järelevalve,” selgitas Muljarova.

Vaneminspektor soovitas kõigil kuuluta24.ee keskkonda kasutanud inimestel, kes kuulevad andmelekkest praegu esmakordselt, oma parool ära muuta ning vana parooli mitte enam kasutada ka teistes keskkondades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.