Ameerika Ühendriikide president Donald Trump allkirjastas reedel (27. jaanuaril) seaduseelnõu, mis piirab Iraani, Iraagi, Liibüa, Somaalia, Sudaani, Süüria ja Yeemeni kodanikel sisenemise USAsse järgmiseks 120 päevaks. Piirang puudutab ka neid inimesi, kes on pärit mainitud riikidest, kuid omavad USA rohelist kaarti või tööviisat.
Trumpi nn “moslemikeelu” seaduseelnõu ei olnud vastuvõetav suurte tehnoloogiaettevõtete juhtide jaoks, kes edastasid sotsiaalmeedia ning ajakirjanduse vahendusel pahameelt ning arvamusi Trumpi kohta.
Koheselt pärast seaduseelnõu allkirjastamist edastas Google’i tegevjuht Sundar Pichai välismaal viibivatele töötajatele memo, milles käskis neil viivitamatult naasta USAsse. Seaduseelnõu vastu on välja astunud Boxi, Lyfti, Netflixi, Salesforce’i, Slacki, Uberi, Y Combinatori, Airbnb, Apple’i, Google’i, Mozilla, Tesla, Twitteri, Facebooki, Microsofti ja Amazoni juhid.
Enamik nimetatud tehnoloogiaettevõtete juhid toovad oma pöördumistes välja fakti, et suur osa nende töötajatest ei ole pärit USAst ning Trumpi seaduseelnõu tõttu ei ole nende töötajatel võimalik oma tööpostile naasta.
Uberi tegevjuhi Travis Kalanicku sõnul on neil kavas toetada Uberi juhte, kes on uue seaduseelnõu tõttu jäänud välismaale kinni ning ei saa USAsse naasta. Airbnb tegevjuht Brian Chesky läks ühe sammu veel kaugemale ning teatas, et tema juhitud ettevõte pakub tasuta öömaja kõigile, kes saadetakse USA piirilt tagasi.
Seaduseelnõu tekitas paljudes ameeriklastes sedavõrd suurt pahameelt, et selle vastu mindi lennujaamadesse meelt avaldada. San Francisco lennujaamas toimunud meeleavaldusega liitus ka Google’i kaasasutaja Sergey Brin, kes teatas kohapeal olnud ajakirjanikele, et võtab meeleavaldusest osa kuna temagi on immigrant. Brini perekond emigreerus Moskvast USAsse 1979. aastal.
Enamike seaduseelnõu vastu olevate tehnoloogiaettevõtete juhtide jaoks on see esimene kord, mil nad on Trumpi otsuseid või väljaütlemisi avalikult kritiseerinud.
Google cofounder Sergey Brin at SFO protest: “I’m here because I’m a refugee.” (Photo from Matt Kang/Forbes) pic.twitter.com/GwhsSwDPLT
— Ryan Mac (@RMac18) January 29, 2017
Avafoto: Reuters, Laura Buckman