Taavi Kotka Rain Lõhmusele: klassikaline pank ei hakkagi aru saama e-residentsuse väärtusest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
E-residentsuse vaime ise Taavi Kotka.Foto: Kai Kuusisto

LHV panga üks asutajatest Rain Lõhmus ütles intervjuus Geeniusele, et Eesti e-residentsus on ülehaibitud ja absurdne projekt, millele kõik takka kiidavad. E-residentsuse looja Taavi Kotka aga väidab, et e-residentsuse projektist võidavadki teist tüüpi finantsasutused.

“See on väga õige märkus ja see on väga suur LHV probleem,” vastas Kotka Rain Lõhmuse kommentaarile, et pangad saavad finantsinspektsiooni käest nahutada, kui mitteresidentide osakaal on pangas liiga suur.

“Oleme ilmselgelt tegelenud nii Eesti kui rahvusvaheliste finantsasutuste juures selgitustööga liiga vähe ning seetõttu ei oska ka regulaatorid sellise maailmas ainulaadse lahenduse osas seisukohta võtta. Samuti oleme pöidlad pihus, et LHV saaks endale üha rohkem residentidest kliente, sest nii saavad nad ka rohkem e-residente pardale võtta,” lisas ta.

“Pean tunnistama, et minu jaoks on kurb, et täna näevad selles teemas rohkem potentsiaali Soome ja Saksa finantsettevõtted, kes saavad aru, et tegemist on globaalse trendiga ning eestlastega ja e-residentsusega koostööd tehes on võimalik oluliselt varem seda digitaalsete nomaadide turgu ja klientide käitumist tundma õppida, kui see maailmas buumiks muutub. Selle koha pealt on ka Transferwise ikkagi musternäidis, kuidas oma ajast ees olla,” rääkis Kotka, kes oli majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantslerina töötades e-residentsuse programmi käivitaja.

Maailm saab e-residentsuse igal juhul

“E-resident ei võta laenu ega liisingut, selles võtmes klassikaline pank ei hakkagi aru saama e-residentsuse väärtusest. E-residentsusest kui nähtusest võidavad selgelt rohkem teist tüüpi finantsasutused, nagu näiteks Holvi või Transferwise,” lausus Kotka.

Kotka sõnul saab e-residentsus kui nähtus maailmas kindlasti teoks, arvestades kui paljud riigid sellega juba tegelevad või sellest mõtlevad.

“Küsimus on vaid selles, et kas see on Eesti, kes kuldkala enda välja tõmbab ja on üheks võitjatest. Aga selles pole üldse küsimus, kas e-residentsus ja asukohast sõltumatud piiriülesed teenused muutuvad reaalsuseks või mitte, igal juhul see juhtub. Ka Rain Lõhmus on ise seda liiki teenuste tarbijatest Šveitsis.”

Lõhmus ütles intervjuus, et digiallkiri ja isiku tuvastamine toimib ka Šveitsis. Mis mõte on anda välja veel isikutunnistus? Kotka sõnul anname me aga välja Euroopa kõige tugevamat digitaalset identiteeti. “Arvestades, et oleme kogu e-residentsuse projekti juhtinud kui riiklikku idufirmat, kus kulud hoitakse minimaalselt ning esmajärjekorras tõestatakse ära, kas ärimudel üldse toimib, siis juba olemasolevatele lahendustele tugineda oli soodsaim lahendus.”

“Selleks, et Eesti majandusega seotud inimeste arvu hüppeliselt suurendada, tuleb kindlasti minna paindlikumaks kõiksuguste identiteetide tunnustamise osas. Selles osas on Rain Lõhmusel absoluutselt õigus,” lisas Kotka.

Võidavad kõik Eesti ettevõtted

Tema sõnul töötab turunduslikust vaatenurgast projekt Eesti maine kasuks väga hästi ning sellest võidavad kokkuvõttes kõik Eesti ettevõtted, kaasaarvatud LHV. “Turundusliku projektina on e-residentsus väga hästi õnnestunud, kui Rain Lõhmus tahab sellele viidata, et see on puhas haip.”

Kotka selgitusel on 22 000 inimest võtnud vaevaks maksta 100 eurot ning minna füüsiliselt järgi oma digitaalsele identiteedile. Need on inimesed, kellel on asukohast sõltumatul võimekus ennast igal ajal ühendada Eesti ja EL-i majandusruumiga ja meie ettevõtete jaoks on need potentsiaalsed kliendid.

“Kui me neid kliente ei taha, umbes neli protsenti Eesti tööealisest elanikkonnast, siis see projekt ei ole tõesti saavutanud oma eesmärke. Kui nad aga meie ettevõtetele toovad täiendavat tulu, ja nad teevad seda juba täna, siis oleme teinud enda majandust suuremaks. Investeerides selleks praktilisel midagi.”

E-residentide puhul on välja hõigatud number, et meil on neid aastaks 2025 kümme miljonit, mida Rain Lõhmus tõenäoliseks pea.

“Härra Lõhmus. Kui sinu eesmärgid on sellised, mille üle ei naerda, siis on sul liiga madalad eesmärgid. Esialgses arengukavas oli 5000. Kas see oleks olnud inspireeriv?” ütles Kotka vastulauseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.