Taavi Kotka robootikakool tüdrukutele on nii populaarne, et see tehakse kõigile tasuta kättesaadavaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tundide mõte on panna tüdrukuid tegema asju, mis neid huvitab, koos tehnoloogiaga.

Eelmisel sügisel ütles Taavi Kotka oma tüdrukute robootikakooli plaanist rääkides, et “Vaatame, kas see töötab. Kui kukub läbi, siis kukub.” Aastake hiljem on selge, et läbi ei kuku keegi ning tahtjaid on palju rohkem kui õppima mahub.

Seepärast plaanibki Kotka kooli teha kättesaadavaks kõigile ja tasuta. Kui sel sügisel esimene koolitusprogramm läbi saab, hakkab kool õppekomplekte – mis koosneb nii juhenditest, videomaterjalist kui ka reaalsest tehnikast – välja pakkuma neile, kes oma kodukandis samasugust asja tahavad teha.

See meenutab vähe kooli

Kooli nimi on HK Unicorn Squad, selles võib aimata ühe õpilase Helena Kotka nimetähti. Tund algab esmaspäeva õhtul kell 6, aga see meenutab vähe kooli.

Eramajja, mis oktoobri lõpus on selleks kellaajaks juba kottpimedusse mattunud, koguneb 18 tüdrukut, kes käivad 1. kuni 7. klassis.

Kuskil pole näha vanemaid, kes tülpinud näoga lapsi vastu tahtmist huviringi lohistavad. “Õpilased” on elevil nagu kohe algava sünnipäeva peo eel, üle maja hiilivad kaneelikukli lõhnad.

Tund algab ühise kogunemisega, kus vaadatakse kõigepealt üle videod eelmises tunnis tehtust. Nädal varem oli tehtud elutoas lõket (mitte päriselt, vaid prožektorite ja tossumasinaga) ning ehitatud laseritest valgusshow vahendid.

“Me filmime kõike, mida tunnis teeme,” räägib mulle Liis Koser, kes kooli igapäevategemisi veab. Üles võetakse nii üksikud tegevused, osalejate reaktsioonid, timelapse’iga tunni pikemad osad ja iga nädal saavad kaks tüdrukut ka “päevakangelase” toolil istudes oma mõtteid ja unistusi jagada.

Nädala jooksul lõikab Koser materjali üheks videos kokku, mis meeldetuletuseks läbi vaadatakse ja siis jaotub rühm kaheks.

Allstar õpetajad

“Meil on noorem vanuserühm, 7–9-aastased ja siis 10–12-aastased. Nad teevad üldiselt samu asju, lihtsalt võib-olla see teooria ja seletused, mis me juurde räägime, on vanematele veidi põhjalikumad,” räägib Kotka.

Sel esmaspäeval on ta ise ühe tunni juhendaja ja näitab poolele grupile, kuidas ehitada programmeeritava Legoga lihtsamat sorti pöördlava. Maja garaažis käib samal ajal esmane tutvumine elektrimootoritega. Sama asja, mis paneb näiteks elektriauto edasi liikuma, ehitavad 7-aastased patarei, traadi ja paari magnetiga. Ja see töötab.

7-aastased ehitasid lihtsa elektrimootori, mis koosnes magnetitest, traadist ja patareist.

“Me ei ole keegi õpetajaks õppinud, me teeme kõike ise,” ütleb Kotka, sest kaasa löövad mitmed lapsevanemad.

See on muidugi tagasihoidlikkus, sest tegelikult on HK Unicorn Squadil tõeline allstar õpetajate rivi. Digitaalse muusika tunnis õpetas lapsi loop‘e tegema ei keegi muu kui Paul Oja.

Animatsiooni õpetas “Lotte ja kuukivi saladuse” animaator Maido Hollo. Samamoodi on valgustusest, eriefekte ja muid lahedaid asju õpetanud oma ala professionaalid. Lõpus ootab õpilasi veel üks üllatus, aga kuna nemadki võivad juba seda lugu lugeda, ei saa üllatust siin paljastamisega ära rikkuda.

“Sel sügisel on olnud rõhk rohkem STEM (reaalained ehk science, technology, engineering, mathematics) läbi teemade, mis tüdrukutele lahedad ja huvitavad on. Järgmise kevade teema on juba ka paigas, siis ehitame emadepäevakingitust,” räägib Kotka.

Tegu võib olla unistuste kooliga lastele, kel on vedanud, et nende vanemad saavad ja jõuavad sellist asja korraldada. “Kui plaani välja kuulutasime, sain kogu aeg kõnesid, et võta mu laps ka. Aga tuli öelda ei, lihtsalt ei mahu, meie praegune 18 on maksimum,” räägib Kotka.

Kõik tunnid salvestatakse ja hiljem vaadatakse koos kokkuvõte üle.

Seepärast ongi tal plaan anda oma robootikaõpe justkui vabavarana välja. “Kui selle sügise tunnid tehtud saavad, teeme esialgu kaheksa õppekomplekti, kus on nii juhendid, materjalid, kui ka iPadid ja tehnika. Idee on, et iga hakkaja võiks võtta vahendid ja teha oma lastele, keda ta tahab õpetada, samasuguse kooli.”

HK Unicorn Squadi fookus on praegu tüdrukutel ja ka õppeteemad on vastavad. “Kogu mõte on, et võtta tüdrukutelt ära hirm tehnoloogia ees,” ütleb Kotka. Aga ta ei pane kätte ette ka sellele, kui keegi tahaks nendega ikkagi poisse õpetada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.