Taavi Rõivas liitus uut krüptoraha arendava ettevõttega

Riigikogu liige Taavi Rõivas (Reformierakond). Foto: EESTI MEEDIA/SCANPIX BALTICS

Riigikogu liige Taavi Rõivas (Reformierakond) on poliitiku töö kõrval leidnud aega uue väljakutse jaoks ning on asunud nõustama ettevõtet Shivom, mis arendab krüptovaluutaga personaalmeditsiini. Rõivas kuulub firma innovatsiooninõukokku.

“Võtan seda pigem kui hobi”

Rõivas liitus geenitehnoloogia ettevõttega Shivom juba paar kuud tagasi, kuid suurem avalikkus ei ole sellest varem kuulnud.

“Shivom on alustav ettevõte, millel on ambitsioon inimeste geeniandmete abil panustada personaalmeditsiini arengusse. Kuigi minu graafik on väga tihe, püüan võimalusel aidata rahvusvahelise haardega ettevõtteid, kelle missioon mind kõnetab. Võtan seda pigem kui hobi ning panustan aega sedavõrd, kui töö ja pere võimaldavad,” ütles Rõivas.

Esinemised rahvusvahelistel krüptovaluutade üritustel

Rõivas on tihe külaline erinevatel rahvusvahelistel seminaridel või konverentsidel, kus on ta alatihti üks peamisi kõnelejaid. Pärast Shivomiga liitumist on ta esinenud kahel suurel krüptovaluutadele ja plokiahelale pühendatud üritusel World Blockchain Summitil Frankfurtis ja Techsauce’il Bangkokis.

Mõlema eelnimetatud ürituse puhul on ettevõte sotsiaalmeedias uhkusega teatanud, et nende innovatsiooninõukogu liige astub üles ning tutvustab publikule Shivomi. Rõivas tunnistab, et nii on tõesti olnud.

“Minu ettekande põhifookus on Eesti e-riigil, eriti just digitaalsel identiteedil ja -allkirjal (ka e-residentsusel), aga sõltuvalt regioonist ja ürituse teemast toon sageli ka näiteid erasektori edulugudest nagu Transferwise, Taxify, Veriff, Shivom ja paljud teised.”

Hoolimata ettevõtte nõustama hakkamist kinnitas Rõivas, et ta ei kavatse poliitikast taanduda ning kavatseb kandideerida ka tulevastel valimistel.

Kas tasu makstakse krüptovaluutas?

Kuigi Rõivas oli valmis ajakirjanikuga oma uuest väljakutsest rääkima, ei soovinud ta mitmele küsimusele vastata. Nõnda ei ole teada, kui suur on ta töötasu ning kas seda makstakse krüptovaluutas.

Rõivas selgitas vaid, et ta pakub Shivomile nõustamise teenust enda konsultatsiooniettevõtte alt. E-Krediidiinfo andmeil ei ole Rõivase ettevõttel Inspiring Minds OÜ tänavu käivet olnud. Korduvate täpsustavate küsimuste peale, mis puudutasid töötasu teatas Rõivas, et ettevõttel on olnud käive nii II kvartali lõpus (juuni) kui III kvartali alguses (juuli 1. pool).

“Käive deklareeritakse iga järgneva kuu 20. kuupäevaks ning ettevõtte majandusaasta koondaruandega on võimalik tutvuda hiljemalt järgmise aasta keskel.”

Mis on Shivom?

Shivom ehitab genoomide andmekogu plokiahelal põhinevate krüpto-tokenitega. Ettevõte soovib kasutada plokiahelat DNA andmete säilitamiseks, et täiustada meditsiini ja biotehnoloogia teadus- ja arendustegevust.

Idee realiseerimiseks korraldas ettevõte ICO-l (initial coin offeringi, krüptorahal põhinevate osakute pakkumise), millega nad kogusid 32 miljonit dollarit. Ettevõte on registreeritud Mani saarele, mis on üks väheseid maksuparadiise Euroopas.

Loodud krüpto-tokenitega, mida saab osta krüptovaluuta eest, saab Shivomi platvormil teha erinevaid tehinguid. Ühe peamise näitena on ettevõtte tegevjuht Axel Schumacher toonud välja genoomi järjestuse väljaselgitamise. Shivomi tokenid on kaubeldavad krüptoraha börsidel nii nagu teisedki tokenid ja krüptovaluutad nagu Bitcoin.

Täiendatud 13:10 lisatud täpsustus Taavi Rõivase töösuhte osas, ta ei tööta firmas, vaid kuulub selle nõukokku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.