Tallinna kinod, vol 3: “limonaadikino” Coca Cola Plaza võtab kinoasja väga tõsiselt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dsc02222.jpg

See artikliseeria teeb ülevaate Tallinna kinodest, selles artiklis räägime Coca Cola Plazast. Vaatakokkuvõtlikultinfograafikat Tallinna kinodest siit.

2001. a avatud kolossaalne Coca Cola Plaza on oma 11 saaliga kindlalt Eesti suurim ja vanim, aga mitte vananenud kobarkino.

Superkino rajanud Forum Cinemas kuulub põhjamaade suurimasse kinokontserni Nordic Cinema Group, mis haldab kokku 115 kino 651 ekraani ja 87 990 istekohaga. Väärika kogemustepagasi pealt langetatud õiged otsused on ilmselt põhjus, miks Coca-Cola Plaza jätkuvalt Tallinnlaste seas eelistatud on.

Oma tegutsemisaastate jooksul on kino tutvustanud Eesti filmisõpradele nii kolmedimensioonilist filmipilti kui ka hetkel kinotehnika kuumimat sõna –laserprojektorit.

Foto: Tanel Meos

Kino ja selle huvitavate tagatubadega aitas tutvust teha Tõnis Lõhmus, Coca-Cola Plaza programmijuht, kes töötab kinomaailmas Solaris kino alguasaegadest ja oskab siiamaani veel pimesi 35mm filmilindi masinasse panna .

Suurima kino põnevaim saal: Scape

Kino kõige põnevam saal oneelmise aasta oktoobrispeale renoveerimistuuesti avatud Scape, kusnäeb Barco laserprojektorite viimast sõna DP4K–60L.

4K resolutsiooni, high frame rate (HFR ehk kõrge kaadrisagedus) ja teiste võimsate näitajatega laserprojektori trumbiks on heledus, tervelt 56 000 luumenit. See on kaks korda valgusjõulisem kui keskmine lampprojektor ja ühtlasi kõige valgusjõulisem projektor kogu maailmas. Tasub ka mainida, et kui tavalise horisontaal-passiivse 3D puhul lõigatakse resolutsioon piltlikult pooleks, ehk siis täis-HD resolutsioonist jääb järele1920 x 540, siis laserprojektoriga seda probleemi ei ole. Erinev pilt jõuab silmadenierineval lainepikkusel olevatepõhivärvidega, mis eraldatakse üksteisest kasutades Barco Color 3D tehnoloogiat. Vajalik polarisatsioonifilter on olemas prillides ja see kaotab täielikult ära pildi kahekordsuse, ehk “ghostingu”. Antud tulemus peaks olema isegi parem kui paljukiidetud RealD, mis vilgutabpilti 144 kaadri juures sekundis.“Laserprojektori 3D on kõige parem,” kinnitab Lõhmus kindlalt.

Foto: Daniel Leevik

Ehkki laserprojektoritega oli alguses probleeme, ütles Lõhmus selle kohta järgmist: "Sa ei saa kaks kuud katsetusi teha tühjas saalis. Uue tehnikaga on alati õppimiskurv ja mõned apsud paratamatud."

Selline võimas laserprojektor ei ole valitud niisama, nimelt on Scape'is ka tavalisest suurem ja järelikult valgusnõudlikum ekraan, mis ulatub 180 ruutmeetriga tõeliselt seinast seina. See on siinkirjutaja arvates hea kompromiss Kosmose hiigelsuure 286ruutmeetrise IMAXekraani ja standardse lahenduse vahel. Scape'i ekraan ongi tegelikult sama lai kui IMAXi oma,Kosmose suurem pindala tuleb peamiselt ekraani kõrgusest. Nimelt on digiIMAXi formaadi suhe 1.9:1, Scape'is aga2,35:1.

Heli samuti parim: 68 kõlariga Atmos

Kui enne jäi Lõhmuse sõnul Coca Cola Plaza suurimas saalis bassi väheseks, siis nüüd sellega enam probleemi ei ole. Heli eest hoolitseb Scape’is Dolby Atmos CP850 helisüsteem, mille 68 kõlarist, millesti 51 edastavad eraldi signaali (ülejäänud on bassikõlarid). Ehk siis põhimõtteliselt on tegu 51.2helisüsteemiga. Ekraani taha kõlareid kvaliteedi eesmärgil paigutatud ei ole.

Foto: Daniel Leevik

Teistes saalides veel 4K formaadis pilti ei näe, aga nende järk järgulise renoveerimisega alustatakse Lõhmuse sõnul juba sellel kevadel. Hetkel ei ole see veelsuureks takistuseks, sest kõik filmid ei jõuakinno ka 4K formaadis, kõrgemast resolutsioonist rääkimata.

Hetkel näeb kolmedimensioonilist pilti peale Scapei veel kuues saalis. Kolmes neist (8, 9 ja 10) näeb ainukesena Tallinnas veel ka aktiivtehnoloogiaga 3D pilti. Aktiivtehnoloogia kasutab kobakaid, 3d prille, mis "vilkudes" sulgevad kordamööda inimese silmade vaatevälja. See võib aga kergemini esile kutsuda peavalu ja teisi ärritusi.Kui kellelgi siiski on tahtmist sellist elamust nautida, peab ta kiirustama, sest ka nende saalide tehnika vahetatakse selle aasta lõpus uuema vastu välja.

Foto: Daniel Leevik

Kui sind huvitab, miks CocaCola Plazast prille kaasa osta ei saa, siis võta teadmiseks, et tegu pole mitte nii odavate “ühe kile” prillidega nagu Kosmoses või Viimsi Kinos vaid värvipolarisatsiooniga passiivsete prillidega, mis koosnevad paljudest erinevatest kihtidest.

Suriseb ka filmilint

Lindilt näitamise võimalus on säilitatud kolmes saalis. Viimane kord kasutati seda võimalust Novembris, kui oliretrospektiivi Allfilmi 20. juubeli puhul. “Kui tahta levitaja käest filmi lindil, peaksime me selle ilmselt ise täismahus kinni maksma,” kommenteerib Lõhmus filmilindi kurba saatust. Quentin Tarantino “Vihase Kaheksa” Panavision formaati näeb Lõhmus pigem turundustrikina. “Eks igaühel ole oma visioon kuidas filmi näidata, aga peab mõtlema keskkonnale: kui me kõik hakkaks nüüd 70 mm filmilinti truükkima, mis siis saaks?”

Siiski toob ta välja analoogprojektorite vastupidavuse ja pika eluea, milleks võis keskeltläbi arvestada 15 aastat. “Tänapäevaseid projektorid jäävad kuskile kuue aasta peale,” ütleb ta võrdluseks. 2008. a ostetud esimesed digiprojektorid, mis uuenamaksid üle 50 000 euro, on praeguseksvanaraua väärtusega. Laserprojektor lubab uue tehnoloogiaga pikemat eluiga, kaotades peale 50 000 töötundi ainult 20% oma valgusjõust.

Foto: Tanel Meos

Üheteistkümnest saalist kümme on igapäevaselt aktiivses kasutuses, erandiks on AleCoq sviit, kus korraldatakse erinevaid üritusi. Ehkki kinosaalide projektorid asuvad erinevatel tasanditel, on kinos korraga tööl üks või kaks projektsionisti. “Tänapäevane kino on lihtsalt nii automatiseeritud, et rohkem ei lähe vaja.” selgitab Lõhmus. Hommikul lülitab projektsionist sisse ainult helivõimendid ja muud vajalikud seadmed, edasi toimetavad masinad kinokavade järgi, mis on Lõhmuse poolt juba mitmeks päevaks ette tehtud. Keskeltläbi on tööpäeval 50 seanssi, ehk viis seanssi igas saalis.

Foto: Tanel Meos

Coca-Cola Plazas on peale tehnika viimase sõna kafiiling, mis tuleb justfilminäitamiseks ehitatudhoonest. Midagi maagilist on selles, kui tunned esimese asjana uksest sisenedes popcorni lõhna ja oled üleni ümbritsetud filmimaailmast. Plaza hinnapoliitika on teiste Tallinna kobarkinodega võrdväärsel tasemel. Tööpäeval peale kella viit tuleb tavapileti eest välja käia €6.10, reedel ja nädalavahetusel €7.30,sellele lisandub hulk soodustusi. Samas tuleb arvestada ka südalinna tänaval või parkimismajas parkides makstava summaga, mis on kesklinnas kino külastades paratamatus. Õnneks on Plaza hästi ligipääsetavühistranspordiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.