Tallinna kinod, vol 4: Apollo muusad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dsc02257.jpg

See artikliseeria teeb ülevaate Tallinna kinodest, selles artiklis räägime Apollo kinodest. Vaatakokkuvõtlikultinfograafikat Tallinna kinodest siit.

Cinamoni valestart

2008. aastal Tartus edukalt kanna maha pannud kobarkinode kett Cinamon hakkas edust kannustatuna plaanima ka Tallinna kinoturu vallutamist. Solarise keskuse rajamisegapaistsid planeedid õiges järjekorras olevat ja 2009. aaastal avatud keskuses hakati juhtima uhket kuue saaliga kino. Parimate tahtmiste kiuste läks sõjakäik Coca Cola Plazagaüle kivide ja kändude.

Esiteksoli suure kino rajamiseks lihtsalt halb aeg. Käimas oli digitaalne revolutsioon, mille Cinamon täielikult maha magas. Kogemustele toetudes paigutati uutesse saalidesse selleks hetkeks vananenud filmiprojektorid, mis tähendas suuri lisainvesteeringuid lähitulevikus. Samuti toimus juba enne kino avamist õnnetu intsident, millest Cinamon enam õieti ei toibunudki –teise saali ripplae varing. Tekkinud raskustes ostis Solarise keskus kino operaatori õigused ära ja edaspidi kandis kino kaubanduskeskuse nime.

Nimevahetusega kaasas käinud täiendavate investeeringute toel sai Solaris kinost 2011.aesimene täisdigitaalne Dolby3D kino Eestis.

Innovatsioon ei peatunud ja igas saalis on nüüdseks ka suur seinast seina ulatuv ekraan ja Dolby Surround helivalmidus. Hädasti vajaminevat konkurentsi pakuti Coca-Cola Plazale kuus pikka aastat.

2014. aasta augustis ostis jõuliselt kinoturule sisenenud Apollo Solarise kobarkino ära ja eelmisest aastast kannab kino raamatuketi nime. Oma seitsme saali ja ligi 1600 istekohaga on hetkel tegemist Apollo keti suurima kobarkinoga, kuhu kuulub ka Eesti suurim 477 istekohaline Saku kinosaal.

Ehkki kaasavara oli korralik, otsustas Apollo investeeringute kasuks ja asus kinotehnikat uuendama. Solarise Apollost leiab kaks eelmisel suvel tellitud Barco laserprojektorit DP4K–30L, mille maksimaalne valgusjõudlus on kuni 28 000 luumenit. Võrdluseks: Coca Cola Plaza Scape saali projektori jõudlus on 56 000 luumenit.

Foto: Apollo Facebooki leht

Kui uude Apollo Mustamäe kinno on selline projektor täiesti piisav, sest ekraanid on seal küllaltki väikesed, siis Solarise Saku saali puhul oleks võinud eelistada võimsamat mudelit. Siiski on kontrastsus parem ja värvid täpsemad,kui tavalise ksenoonlambiga projektori puhul.

Kahjuks pole Solarise Apollo Kinno veel jõudnud Dolby Atmose ruumiline helisüsteem,kõikides saalides on kasutusel laialt levinud Dolby 7.1 Surround.

Foto: Tanel Meos

Tähelepanu pälvib aga Solarise Apollo piletikontroll. Tavaliselt kontrollib sissepääsu juures piletitel leiduvat QR koodi üks inimene oma nutitelefoniga. Tänu sellisele kohmakusele võib seansi algusajal näha ülipikkasid järjekordi, mis valmistavad ebamugavust teistele kaubanduskeskuse külastajatele. Samamoodi on kitsaskohaks kinno viiv üksainus väike trepike. Autodega külastajatele pakub Solarise keskus mõnusat parkimisvõimalust, mis kinopileti ettenäitamiselodavam on.

Modernne Mustamäe

Mustamäel äsja avatud Apollo kino reklaamib end kui "Baltimaade modernseimat". On sellel väitel alust?

Foto: Tanel Meos

Otseselt ei toonud Mustamäe Apollo Eesti kinomaastikule ühtegi uut tehnoloogiat, aga osade summana on tõesti tegemist kõige modernsema kinoga Eestis ja ka kogu Baltikumis. Nimelt on siin kõik saalid varustatud 4K projektoritega ja kahes on eriti kvaliteetsed laserprojektorid. Siin on juba Solarisest tuttavad Barco DP4K–30L mudelid, mistänu väiksemale ekraanipinnalepakuvad samaväärset 3D elamust kui Coca-Cola Plaza Scape saalis.

Ka helisüsteem on maailmatasemel ja kogu Skandinaavia arvestuses esireas. Neljast saalist leiab Dolby Atmos helisüsteemi. Heli köögipoole eest hoolitsevad LaGruppen helivõimendidid ja eritellimusel valmistatud maailma vanima kõlaritootja Tannoy kõlarid, mis on siiski rohkem tuntud stuudiomonitoride kui kinokõlarite poolest. Kuna saal on väiksem ja kõlareid vähem, ei ole bass päris nii mõnus kui Scapeis, aga kindlasti on tulemus parem kui Kosmose Kubricku saal.

Väikese pettumuse valmistab saalide suurus – kino esindussaali Sakumahub kokku ainult 235 inimest. Muidugi on see arusaadav, saab ju rohkemate ekraanidegamitmekesisemat filmivalikut näidata ja nii inimese valikuvabadust suurendada, aga siiski jääb “vau”-efekt saamata. Kino mahutab kuue saali peale üldse ainult 800 inimest ehk täpselt poole vähem kui Apollo Solaris.

Foto: Liis Treimann (PM/Scanpix)

Istmed on selle eest suured ja mugavad.Saku toolide värviskeem võib aga häirida – mustrivabalt oranžidest ja punastest toolidest kokku pandud saal tekitabkahtluse, et ehituse käigus said teatud värvi toolid lihtsalt otsa. Piletite kontrollimise probleem on lahendatudloovalt:esialgu on iga saali uksel inimesest piletikontrolör. Tehnilise lahenduste seisukohalt tuleks veel kindlasti mainida võimalust osta iseteenindusest nii kinopiletit kui ka popkorni ja saalide tagumises reas leiduvaid elektriliselt reguleeritavaid staaritoole.Toolidesisse on muide ehitatud telefoni suurune ekraan, millega saab endale kinoseansi ajal katoitu tellida.

Foto: Daniel Leevik

Mustamäe Apollo kinopilet on Tallinna kinodest kõige kallim. Tavapileti puhul tuleb tööpäeval peale kella kuut välja käia €6,29ja reedel ning nädalavahetusel €7,86.Muidugi on klubilisele pilet odavam. Asja tasakaalustab ka tasuta parkimise võimalus.

Tasub teada: Apollo on tänaseks 16 saaliga Eesti suurim kinokettjakavatseb oma kinodega lähiaastatel katta kõik Eesti nurgad ja suuremad linnad. Apollo kino on ka Pärnus, hetkel on käsil laienemine Tartu Lõunakeskuses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.