Tallinnas kohtuvad 600 küberjulgeoleku eksperti üle maailma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
CycCon 2016 avamine

Sel nädalal toimub Tallinnas NATO küberkaitsekoostöö keskuse üheksas aastakonverents CyCon, kus ligi 600 arvamusliidrit ja eksperti avavad küberjulgeoleku võtmeküsimusi rahvusvahelise õiguse, viimaste tehnoloogiliste arengute ja nii riikide, rahvusvaheliste organisatsioonide kui ka ettevõtete strateegiate ja initsiatiivide valguses. Rahvusvahelise konverentsi avab täna president Kersti Kaljulaid.

 “CyCon on aastatega kujunenud küberruumi julgeoleku eri tahkudega tegelevate võtmeisikute oluliseks kohtumispaigaks. See on tänaseni ainus niivõrd esinduslik foorum maailmas, kus küberkaitse aktuaalseid küsimusi lahkavad üheskoos tehnikud, kõrgemad kaitseväelased, juristid, poliitika kujundajad ja paljud teised eksperdid,” ütles NATO küberkaitsekoostöö keskuse direktor Sven Sakkov.

Kohal on maailma tippeksperdid

CyCon 2017 esinejate seas on näiteks Iraani tuumaprogrammi rünnanud Stuxnet viiruse sihtmärgi avastamisega kuulsaks saanud küberekspert Ralph Langner,  kes tutvustab konverentsil oma nägemust passiivsest küberkaitsest ja selle võimalustest elutähtsate teenuste ja infrastruktuuri kaitsmisel.

“Kas me oleme jäänud küberkonfliktide lõksu, kus ründajal on alati eelis ning parim kaitsestrateegia on heidutus? See pole ilmtingimata nii,“ leiab Ralph Langner. “Tehnoloogilised arengud võimaldavad neid jõuvahekordi muuta, vähendades märkimisväärselt ründajate võimalusi meie elektri-ja veevarustussüsteeme ning kineetilist kaitsevõimekustohtu seada.”

Esinejate seas on veel Ameerika Ühendriikide kaitseväele esimese turvaaukude testimise programmi loonud Katie Moussouris, maailma tuntuima häkkerite konverentsi asutaja ja täna tunnustatud küberturbeekspert Jeff Moss, riikide kübervõimekusi uurinud Sandro Gaycken, professor Michael Schmitt, kes on NATO Küberkaitsekoostöö Keskuse egiidi all valminud rahvusvahelise õiguse käsiraamatu Tallinn Manual 2.0 projekti juht ja üks autoritest, Ameerika Ühendriikide ajaloo esimene naisdmiral Michelle Howard, kes räägib konverentsil, kuidas arengud küberruumis on mõjutanud sõjaliste operatsioonide planeerimist ja juhtimist.

Kavas on veel NATO liikmesriikide küberväejuhtide paneel ning ka hiljuti asutatud rahvusvahelise küberstabiilsuse komisjoni (Global Commission on the Stability of Cyberspace – GCSC) vestlusring. Lisaks arutleb kõrgetasemelise GCSC komisjoni juht Marina Kaljurand koos prof Michael Schmittiga veel küberruumis kehtivate rahvusvaheliste normide teemal.

Äsja liitus keskusega Rootsi

Tallinnas asuv NATO Küberkaitsekoostöö Keskus on NATO akrediteeritud rahvusvaheline oivakeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna teadmiste allikaks NATO ja liikmesriikide jaoks.

NATO küberkaitsekoostöö keskuse liikmelisus on avatud kõigile NATO liikmetele. Belgia, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Kreeka, Leedu, Läti, Poola, Prantsusmaa, Saksamaa, Slovakkia, Tšehhi vabariik, Türgi, Ungari, USA ja Ühendkuningriik on keskuse sponsorriigid. Austria ja Soome on liitunud keskusega partnerriikidena, äsja liitus partnerriigina ka Rootsi. Keskust rahastavad ja mehitavad liikmesriigid ning see ei kuulu NATO sõjalisse struktuuri.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.