Tallinnas tulid kasutusele QR-piletid, aga eriti lihtne neid kasutada just pole

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
QR-koodi skanneriga validaator Tallinna trammis. Foto: Hans Lõugas
QR-koodi skanneriga validaator Tallinna trammis. Foto: Hans Lõugas

Paar kuud tagasi teatas Tallinna linnavalitsus, et märtsist saab ühissõidukites kasutada QR-koodiga pileteid. QR-kood on ruudukujuline kood, mida tuleb näidata trammis, trollis või bussis olevale erilisele validaatorile. Sellised telefoniekraanilt QR-koodi lugeda oskavad skannerid pandi kõikide ühissõidukite esiuste juurde.

“QR-pilet loodi sellepärast, et kui me nelja aasta eest uue piletisüsteemi käivitasime, siis kadusid ju täiesti ära sõidutalongid ja mobiilipiletid. Inimestel jäi piletiostuvõimalusi vähemaks,” rääkis transpordiameti piletisüsteemi juhtivspetsialist Tiit Laiksoo aasta alguses. Tema jutu järgi oli QR-pileti üks sihtgrupp linna külalised ehk turistid, kellel poleks mõtet rohelist ühiskaarti osta.

Proovime turisti seisukohast QR-piletit

Turistina võõras linnas liikumine pole kunagi eriti lihtne. Ideaalmaalimas võiks ju spetsiaalselt külalistele tehtud piletiäpp olla nii lihtne, et tõmban selle telefoni, teen näiteks rakendusesisese ostu ühe või mitme pileti jagu (arve läheb minu iOSi või Google’i kontole) ja valideerin pileti siis ühissõidukis.

Reaalsus on pisut keerukam.

Alustuseks tuleb leida äpipoest leida äpp Pilet.ee (olemas nii iPhone’ile kui Androidile). Sellel pole küll otsest seost Tallinnaga ja ekraanipiltidelt vaatavad vastu Tartu ja Ridango logod, aga küllap viidatakse sadamas või lennujaamas turistidele, mis äpi nimi on.

Äpp soovib saada ligipääsu telefoni asukohale, oleme nõus.

Edasi tuleb teha otsuseid, milline riik valida (valikus on ainult “Estonia”), milline keel (saab nii eesti, vene kui ka inglise keeles) ja regioon. Kuigi valisime inglise keele, on Tallinna ja Tartu kõrval kolmandaks regiooniks kaunis eestikeelne sõna “Kaugliinid”.

Järgnevad valikud on päris loogilised: saab pileteid osta, ostetud pileteid vaadata, sõiduplaane või lemmikuks märgitud asju vaadata.

(Lemmikutega on asi siiski segane. Ma võin sõiduplaanides märkida näiteks lennujaama sõitva bussiliini 2 oma lemmikuks, aga lemmikute alla see ei ilmu. Uurimise järel selgub, et sõiduplaanide all oma veel oma lemmikud ehk favorites, mis ei ole sama, mis üleüldised äpi lemmikud. Järelikult on äpis vähemalt kahte sorti lemmikuid.)

Pileti saamiseks tuleb uus konto luua

Piletit ostes tuleb sisse logida. Aga pole öeldud, mis kontoga sisse logida tuleb, seega suundub siinkohal vist iga mõistusega inimene automaatselt allapoole teksti juurde “Don’t have an account yet?”.

Niisiis tuleb end hakata hoopis kasutajaks registreerima. See käib üllatavalt kiiresti, sest pärast e-posti aadressi ja parooli sisestamist olemegi sees. Aga mis siis, kui ma kasutaks kiusu pärast Tallinna linnapea – kui selline isik eksisteeriks –  e-posti aadressi? Sisestatud e-posti aadressi kuidagi üle kinnitama igatahes ei pea.

Maksmise eest tuleb eraldi maksta

Kui ma sees olen, siis pakutakse valikut osta 30 päeva pilet, päevapilet, QR-pilet, Tallinna ja Harjumaa ühispilet või mõnele olemasolevale kaardile raha lisada.

Ostes tuleb valida, mitu piletit ma soovin. Aga muidu ingliskeelses äpis selgitab väike tekst hoopis eesti keeles, et tegelikult saan ka ainult ühe QR-piletiga teha rohkem sõite. Üks valideerimine kehtib üheks sõiduks ja maksab ühe euro.

Võtan igaks juhuks kaks QR-piletit kokku kahe euro eest. Maksmise eest tuleb aga veel maksta: mobiilimakse puhul 32 senti (aga ilmselt ei tööta see turistide välismaiste operaatorite SIM-kaartidega) või 20 sendi eest krediitkaardiga.

Kui krediitkaardimakse on tehtud, siis näitabki äpp QR-koodi. Selle all on kiri 2/2, mis esmapilgul jätab mulje nagu kahest võimalikust sõidust kaks on juba tehtud, aga tegelikult on idee vist ikka vastupidi: kaks korda saab veel sõita.

Mida siis QR-koodiga teha? Tuleb bussi, trolli või trammi astudes minna etteotsa ja pista telefon koodiga validaatorisse. Kui pilet käiku läheb, teeb validaator tuttava piiksu. Just sellest on aru saada, et sõidada piletiga, mitte “jänest”. Äpis endas kulub veel umbes 10 minutit, enne kui number muutub (üks pilet alles kahest ostetud piletist).

Aitäh taustatöö eest Geeniuse jututoale Tagatuba.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.