TalTech lennutab sel aastal ühe satelliidi asemel kosmosesse kaks satelliiti

TalTech Mektory juht Mati Lukas ja AS Datel juhatuse esimees Urmas Kõlli.Foto: Ronald Liive

AS Datel ja Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) sõlmisid täna lepingu kahe tudengisatelliidi Koit ja Hämarik pilditöötlus- ja maapeale tarkvara arenduseks. Lepingu eesmärgiks on Maa seireandmete õigesti kaardistamine.

Ühtlasi saab Datelist TalTechi tudengisatelliidi kuldsponsor. Satelliit Koit lennutatakse kosmosesse juba sel suvel kanderaketi Soyuz poolt. Teine satelliit, Hämarik, järgneb Koidule juba sel sügisel.

TalTechi satelliidid on ühiskonnale vajalikud

Kui seni oli teada, et TalTechi arendab satelliiti TTÜ100, siis tänase uudisega koos selgus, et varasemalt TTÜ100 nime kandnud satelliit nimetati ümber Hämarikuks. See tähendab ühtlasi seda, et esimesena valminud satelliit lennutatakse kosmosesse teisena ning teisena valminud esimesena.

AS Dateli juhatuse esimehe Urmas Kõlli sõnul otsisid nad sellist projekti, mida rahastada juba pikalt ning tudengisatelliitide näolt leiti see. Kõlli sõnul on seal juures peamiseks pooleks just see, et sealt on oodata ka sisulist poolt.

“Mektory loodi kunagi, et tuua kokku ettevõtjad, ülikool, õppejõud ja üliõpilased. Kui kõik osapooled teevad omi asju, siis innovatsiooni ei sünni. Oluline, et tehakse ühist asja. Loodame, et sellest sünnib innovatsioon. See on üks säravatest projektidest, Iseauto ja muude analoogsete kõrval, mis on oluline ja mida tahame ühiskonnale näidata,” ütles Mektory juht Mati Lukas lepingut allkirjastades.

Koit ja Hämarik kaardistavad maakera

TalTechi tudengisatelliitide Koit ja Hämarik missiooniks kosmoses on peamiselt Maa seire liitvärvi- ja lähi-infrapuna kaameraga.

TalTechi kosmosevaldkonna juhi Rauno Gordoni sõnul on tarkvara, kuidas pilte edastada ja kättesaada veel arenduses. Satelliitidele saab edastada uusi tarkvarasid, milles tulebki koostöö Dateliga kasuks.

“Põhimõtteliselt saame teha kosmosest detailseid värvipilte Maast ja nende piltide abil maakera kaardistada. Ka saame jälgida detailsemalt mingis piirkonnas toimuvaid muutusi, näiteks geoloogilisi protsesse või ilmastikunähtusi. Lähi-infrapuna ja värvikaamerad annavad võimaluse jälgida taimestikku ehk seda, kui heas eluvormis on taimed mingis piirkonnas – kas nad kasvavad jõudsalt või on kuivanud,” ütles Gordon.

Esimene satelliitidest, Koit, lennutatakse kosmosesse esialgse kava järgi Eesti aja järgi 5. juulil kell 7.50 Venemaal asuvast Vostochny kosmodroomilt. Teine satelliitidest, Hämarik, läheb teele sügisel Prantsuse Guajaanast.

TalTechi kosmosevaldkonna juht Rauno GordonFoto: Ronald Liive

Läbi viie aasta, mil on TalTechis tudengisatelliidiga tegeletud, on projektist käinud üle 200 inimese ning tänaseks on sellega seotud 50 inimest. Projektiga ei ole seotud vaid insenerid vaid ka majanduse tudengid. Satelliitide eluiga on paar aastat.

Satelliidid on 10x10x10cm mõõtkavas ning seal on sees raadio, akusüsteem, asendikontroll, kaamerad, pardaarvuti ja päikesepaneelid. Mõlemid satelliidid viivad digitaalsel kujul Peep Sarapiku laulu “Ta lendab mesipuu poole”. Kuna vaakumis helilained ei levi, siis laulu kosmoses kuulata ei ole võimalik, kuid selle tarbeks on TalTechil kavas ehitada koolidesse üle Eesti satelliitside vastuvõtjad, kust saaks laul kinni püüda ning taasesitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.