Täna avati riiklikud veebisuhtluse ja failivahetuse keskkonnad

Riigi infosüsteemi amet (RIA) tegi täna avalikult kättesaadavaks riiklikud veebisuhtluse ja failivahetuse keskkonnad vestlus.eesti.ee ja sahver.eesti.ee.

Esialgu oli RIA-l kavas keskkonnad teha kättesaadavaks sel suvel, kuid lähtuvalt eriolukorrast otsustati teha e-teenused kättesaadavaks juba beeta-staadiumis.

Keskkondi saavad kasutada kõik inimesed, kellele on väljastatud Eesti isikukood ning on olemas kehtiv Eesti eID vahend nagu näitkes ID-kaart, mobiil-ID või e-residendi kaart.

Eriolukord kiirendas keskkondade väljatoomist

RIA peadirektori asetäitja Margus Armi sõnul oli keskkondade loomine tingitud riigiasutuste ja nende partnerite tekkinud nõudlusest ühise suhtluskeskkonna järele, kus andmete töötlus toimuks Eesti territooriumil.

Armi kinnitusel talletatakse andmeid Eesti territooriumil, kuid vähemalt esialgu veel mitte riigipilves. Vestlus.eesti.ee ja sahver.eesti.ee arendused ei olnud RIAs seni prioriteetsed, kuid praegusest olukorrast tingituna kiirendas see senist protsessi.

Lisaks tekstivestlusele võimaldab vestlus.eesti teha ka videokõnesid, kuid seda esialgu limiteerituna 2-3 inimese kaupa ühes videokõnes

“Lahendus on hallatav RIA enda poolt, andmeid ei panda kuskile välismaa pilve, kus me ei tea, kes ja kuidas neid kasutab. Oleme mõelnud, et tulevikus peaks olema vestluskeskkond ainult riigiasutuste jaoks. RIA liigub üha rohkem selles suunas, et meil ei kasutataks suhtluseks teisi kommertsplatvorme,” ütles Arm.

Talletatavad andmed on krüpteeritud vaid sel juhul, kui kasutaja on krüpteerimise sätetest aktiveerinud. Beeta-faasis on Armi sõnul esinenud krüpteeringu osas tõrkeid. Teisele inimesele sõnumi saatmiseks peab teadma tema isikukoodi.

RIA ei ole keskkondi nullist arendanud vaid on võtnud kasutusele vabavaralised lahendused Rocket.Chat ja Nextcloud. Armi kinnitusel on plaanis ka nende platvormidega jätkata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.