Uudis

Täna stardib Euroopa ja Venemaa ühine Marsi-missioon

proton_rocket_moved_into_vertical_position.jpg

Täna hommikupoolikul Eesti aja järgi 11:30 peaks Baikonuri kosmodroomilt startima rakett Proton, millega käivitub oluline osaEuroopa ja Venemaa ühisestkosmosemissioonist kontrollimakskas Marsil on üldse kunagi elu olunud.

Tegu on Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) ja Venemaa Roskosmose ühismissiooniga ExoMars, mis koosneb kahest stardist, üks täna ja teine aastal 2018. Täna Maalt lahkuv rakett kannab mooduleid, mis peaks jõudma oktoobris Marsi orbiidile ja analüüsima selle gaasilist koostist, et leida jääke elu olemasolule viitavastmetaanist.

Lisaks peaks oktoobris planeedi pinnale laskuma moodul, mis tõestaks, et ESA ja Roskosmose tehnoloogia on valmis missiooni teiseks etapiks. Just selles, mis saab teoks kõigi eelduste kohaselt kahe aasta pärast, soovivad teadlased Marsi pinnale viia kulguri ja püsti panna teadusplatvormi.

ExoMarsi nimi on tuletatud sõnast eksobioloogia, mis viitab väljaspool meie planeeti eksisteerivale elule. Missioon saab eduka alguse muidugi vaid juhul, kui tänast starti ükski takistus ei häiri.

Avafoto:Stephane Corvaja (ESA)

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.